لزوم درجه‌بندی کیفی طیور توسط کشتارگاه‌ها

خبرگزاری ايسنا , 31 خرداد 1394 ساعت 10:36

مدیر کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: محصولات تولید شده توسط کشتارگاه‌های طیور باید از نظر کیفی درجه‌بندی شوند تا مصرف‌کنندگان قدرت انتخاب داشته باشند.


مجید روحانی‌نژاد در جمع مدیران کشتارگاه‌های طیور استان با اعلام این مطلب، گفت: صنوف و به ویژه اصناف حوزه سلامت، باید متعهد بوده و از سیاست‌های تشویقی برای حضور فعال‌تر اعضای خود جهت تولیدات باکیفیت‌تر استفاده کنند.

وی اعلام موارد بیماری در سامانه‌های اطلاعاتی دامپزشکی و مجامع جهانی نظیر سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) را از جمله مصادیق صداقت سازمان دامپزشکی کشور و ادارات کل دامپزشکی استان‌ها دانست.

مدیرکل دامپزشکی استان اظهار کرد: واحدهایی که هزینه بیشتری برای ارائه تولیدات با کیفیت می‌پردازند، باید سود بیشتری ببرند.

وی خطاب به انجمن صنفی کشتارگاه‌های طیور شرق کشور، گفت: تلاش کنید تا ارتباطی منطقی و علمی را با مجامع همطراز خود داشته باشید و از راهکارهای بازاریابی علمی برای فروش و صادرات محصولات خود بهره ببرید.

محمد رشتی‌باف، معاون سلامت دامپزشکی استان نیز در این جلسه بر ارتقای تولیدات کشتارگاه‌های طیور تاکید کرد و خواستار دریافت کد IR برای تسهیل در صادرات محصولات واحدهای زیرمجموعه آن‌ها شد.

وی گفت: مقررات GMP و HACCP باید در تمامی کشتارگاه‌های طیور استان پیاده‌سازی و محصولات سالم‌تر به مصرف‌کنندگان ارائه شود.

دراین جلسه، جعفر عطارباشی، رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان نیز همراهی و همکاری بیشتر مسئول بهداشتی دامپزشکی با مدیران کشتارگاه‌ها را خواستار شد و تولید و عرضه مرغ گوشتی بدون مصرف آنتی‌بیوتیک در طول دوره پرورش را از افتخارات استان در ارائه محصولات سالم‌تر و با کیفیت و به صورت مستمر و بدون وقفه برای مصرف‌کنندگان دانست.

وی بیان کرد: کشتارگاه‌هایی که برای دریافت کد صادراتی IR اقدام می‌کنند و خواهان پیاده‌سازی سامانه‌های بهداشتی نظیر HACCP هستند، باید مرغ را از واحدها و مرغداری‌های خاص خریداری کنند و در این رابطه حساسیت زیادی داشته باشند.

عطارباشی با بیان اینکه اعتقاد دامپزشکی سلامت غذا از مزرعه تا سفره است، اظهار کرد: برابر قانون و در جهت حفظ سلامت مردم، با کشتارگاه‌هایی که مرغ بدون مجوز دامپزشکی را کشتار کنند، مطابق ماده 688 قانون مجازات اسلامی این اقدام آن‌ها تهدید علیه بهداشت عمومی و نیز تهید علیه صنعت طیور استان تلقی شده و ضمن توقیف محموله فاقد مجوز، موارد تشکیل پرونده شده و به دستگاه قضایی هدایت و به صورت جدی پیگیری می‌شود.

در این جلسه، مسئولین کشتارگاه‌های طیور استان ضمن بیان مطالبی خواستار تسهیل شرایط صادرات، تغییر ساعات کشتار طیور از شب به روز و ... شدند.


کد مطلب: 9863

آدرس مطلب: http://infopoultry.net/vdch.-nwt23n6xftd2.html

موسسه اطلاعات مرغداری
  http://infopoultry.net