Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۸
کد مطلب : 11159
 

آنفلوآنزای مرغی طیور خانگی مازندران را تهدید می‌کند
فرماندار ویژه آمل و معاون استاندار مازندران گفت: آنفلوآنزای مرغی طیور خانگی مازندران را تهدید می کند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
آنفلوآنزای مرغی طیور خانگی مازندران را تهدید می‌کند
احمد منفرد در جلسه پیشگیری از آنفلوانزای مرغی در فرمانداری آمل با اشاره به اینکه اخیرا مواردی از آنفلوآنزای پرندگان در استان مازندران گزارش شده است، تصریح کرد: مواردی از آنفلوانزای پرندگان در برخی استان ها تایید شده است.

وی با بیان اینکه منشا اصلی آنفلوآنزای جدید از پرندگان مهاجر و وحشی است که به استان مازندران وارد شده اند و باعث شیوع آن شده است، افزود: در اواخر پاییز و اوایل زمستان فصل مهاجرت پرندگان به استان هایی مانند مازندران است که این امر تا اوایل بهار ادامه می یابد و دوباره کوچ معکوس صورت می گیرد.

منفرد اظهار کرد: احتمال شیوع آنفلوآنزا در مناطق نزدیک به دریا و آببندان هایی که مهاجرت پرندگان به آنجا صورت می گیرد و در آن مناطق که زیستگاه پرندگان مهاجر و پرندگان بومی است وجود دارد، افزود: روستاهای مازندران عمدتا پس از فصل برداشت برنج، مستعد پرورش ماکیان محلی است و این روش، از زمینه های افزایش درآمد خانوارهای روستایی است اما این آنفلوانزا پرندگان بومی مازندران را تهدید می کند.

معاون استاندار مازندران با اعلام اینکه تاکنون گزارشی از آلودگی ماکیان خانگی شهرستان آمل گزارش نشده است، بیان کرد: در برخی شهرهای استان مازندران، آلودگی پرندگان بومی و خانگی به آنفلوآنزای پرندگان گزارش شده است. تا به این لحظه صنعت مرغداری ها از شیوع این بیماری ایمن بوده و در آمل نیز هیچ موردی از آلودگی مرغ خانگی گزارش نشده است.

وی با اشاره به اینکه باید با آگاهی رسانی، حساسیت ها به این بیماری افزایش یابد، عنوان کرد: این نوع آنفلوآنزا بیماری است که میان انسان و پرندگان مشترک بوده و احتمال بیماری انسانی نیز وجود دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه در این شرایط توصیه به پرورش مرغ ها و ماکیان بومی محلی نداریم و از سویی عرضه این مرغ های خانگی و محلی ممنوع است، بیان کرد: کامیون های حامل مرغ های صنعتی باید گواهی های لازم برای تردد داشته باشند. در عرضه مرغ های ذبح شده به هیچ عنوان سلامت مرغ های عرضه شده در بازارها به صورت پرورش خانگی تایید نمی‌شود.