Share/Save/Bookmark
 
جمعه ۱۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب : 10105
 

خرمشهر توانایی صدور مرغ به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق را دارد
نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی خواستار واگذاری مجوز تاسیس مرغداری در این شهرستان به منظور توسعه صادرات مرغ به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق شد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
خرمشهر توانایی صدور مرغ به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق را دارد
عبدالله سامری روز پنجشنبه در نشست مشترک بررسی مشکلات کشاورزی شهرستان خرمشهر با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در فرمانداری ویژه خرمشهر، به ممنوعیت واگذاری مجوز تاسیس مرغداری از سوی وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور اشاره کرد.
وی افزود:در صورت صدور مجوز تاسیس مرغداری در این شهرستان مرغ تولیدی، فقط به خارج از کشور صادر و از عرضه آن به بازارهای داخلی جلوگیری می شود.
وی اظهار داشت:خرمشهر در مسیر ترانزیت کالا به کشور عراق قرار دارد و می توان با توسعه مرغداری در این شهرستان علاوه بر کاهش بیکاری سهمی در بازار مرغ عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس داشت.
سامری در بخش دیگری از سخنان خودگفت:متاسفانه پدیده گرد و خاک کشاورزی استان خوزستان بخصوص شهرهای خرمشهر و آبادان را در معرض نابودی قرار داده و در صورت عدم حمایت از کشاورزان و زیر بیمه قرار نگرفتن محصول خرما آنان متضرر خواهند شد.
وی به جاری شدن زه آب مزارع نیشکر به سمت زمین های کشاورزی خرمشهر اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه وزارت نفت به تعهد خود در خصوص ایجاد سیفون برای هدایت زه آب به سمت خلیج فارس کوتاهی کرده و با ادامه این روند بخشی از زمین های کشاروزی خرمشهر از بین می رود.
نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود از متوقف شدن طرح توسعه شهرک پرواربندی این شهرستان انتقاد کرد و اظهار داشت: به رغم سرمایه گذاری در این شهرک برخی از سرمایه گذاران به علت مشکل تامین علوفه و افزایش هزینه ها پرواربندی قادر به ادامه فعالیت در آن نیستند.
وی بازگرداندن 24 هزار هکتار از زمین های کشاورزی خرمشهر از ستاد معین را خواستار شد و گفت:این ستاد تنها در شش هزار هکتار فعالیت کشاورزی انجام داده و در کرایه دادن برخی از زمین ها به کشاورزان غرب کارون تخلف کرده است.
نمایده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی به واگذاری 9هزار هکتار زمین در زمان دولت دهم به وزارت نفت به منظور اکتشاف نفت اشاره کرد و گفت:متاسفانه وزارت نفت برخی از زمین های کشاورزی مردم را تصرف کرده است.
معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر نیز در ادامه این جلسه از قرار گرفتن 10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی خرمشهر در قالب طرح 550 هزار هکتاری رهبر معظم انقلاب خبر داد گفت:20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی غرب کارون نیز در صورت موافقت وزارت جهاد کشاورزی از اعتبار این طرح بهره مند شوند.
ولی الله حیاتی افزود:سالیانه بیش از 80 هزار تن انواع محصولات کشاورزی با محوریت خرما در خرمشهر تولید می شود.
وی افزود:20 هزار فرصت شغلی با تکمیل فاز دو شیلات خرمشهر که 90درصد پیشرفت فیزیکی دارد ایجاد می شود.