Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۵
کد مطلب : 9277
 

تخم مرغ در ماه رمضان گران نمی‌شود/ سرانه مصرف در ایران کمتر از نیم عدد در روز
دبیرکل کانون سراسری پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار ایران، گفت: اگرچه قیمت تمام شده تولید تخم‌مرغ بیشتر از قیمت عرضه آن است، به دلیل شرایط حاکم بر بازار داخلی و عدم تکافوی صادرات، قیمت آن در طول ماه مبارک رمضان گران نمی‌شود.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
تخم مرغ در ماه رمضان گران نمی‌شود/ سرانه مصرف در ایران کمتر از نیم عدد در روز
به گزارش فارس به نقل از کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ، سید فرزاد طلاکش دبیرکل کانون سراسری پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار ایران گفت: گرچه به دلیل شرایط حاکم بر تولید و مازاد حداقل 15 هزار تن تخم مرغ در ماه که باید بوسیله صادرات این محصول از چرخه مصرف خارج شود تا هم قیمت آن برای مصرف‌کننده و تولید‌کننده متعادل باشد، به دلیل عدم حمایت‌های لازم در پرداخت مشوق صادراتی و یا ذخیره‌سازی تولید مازاد، همچنان تولید‌کنندگان در زیان قابل توجهی هستند.

وی افزود: قیمت برآوردی هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری در خردادماه در صورت محاسبه فقط 10 درصد سود برای مرغ‌دار 4800 تومان است ولی این محصول در فروردین و اردیبهشت با میانگین 1600 تومان و در خردادماه با میانگین 1200 تومان زیر قیمت به فروش رسیده است.

دبیرکل کانون سراسری پرورش دهندگان مرغ تخمگذار ایران، اظهار داشت: نوسان قیمت تخم مرغ نزد مصرف‌کننده که توسط واحدهای بنکداری و خرده فروشان صورت می‌پذیرد همخوانی مناسبی با نوسان قیمت درب مرغداری ندارد، ولی با این حال بنابر شرایط بازار، تخم مرغ در ماه مبارک رمضان گران نمی‌شود.

طلاکش افزود: اگرچه قیمت مصرف کننده تخم مرغ باید حداقل هر عدد 3700 ریال یا هر کیلوگرم 59000 ریال باشد ولی بدلیل شرایط حاکم بر بازار داخلی و عدم تکافوی صادرات این محصول در شرایط فعلی و در طول ماه مبارک رمضان تغییر نمی‌کند.

وی تصریح کرد: علیرغم تمامی تلاش‌های صورت گرفته در ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ، سرانه مصرف تخم مرغ در ایران روزانه کمتر از نیم عدد (0.4 عدد) است و از دیدگاه هزینه‌ای و تأمین پروتئین سهم ناچیزی در سبد خانوار دارد که امید است در آینده جایگاه مناسبتری را پیدا کند.