Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۳
کد مطلب : 9105
 

ضایعات 150 میلیارد تومانی خوراک مرغ
دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار گفت:‌ ضایعات حدود 10 درصدی خوراک مرغ 150 میلیارد تومان هدر رفت سرمایه در پی دارد که در کنار ضایعات سه درصدی تخم‌مرغ ناشی از تجهیزات فرسوده مرغداری‌های صنعتی بوده که با اعتبار 600 میلیارد تومانی قابل کاهش است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
ضایعات 150 میلیارد تومانی خوراک مرغ
فرزاد طلاکش در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد:‌ ضایعات در تولید تخم‌مرغ نسبت به دیگر محصولات کشاورزی بسیار کم است به گونه‌ای که در مرغداری‌های صنعتی که حدود 90 درصد تولید این محصول را برعهده دارند تنها سه درصد ضایعات دارند.

تولید سنتی 10 درصد از تخم‌مرغ کشور
وی با بیان این‌که 10 درصد از تولید تخم‌مرغ در کشور به صورت سنتی در روستاها تولید می‌شود، افزود: با توجه به اینکه میانگین سن تجهیزات مرغداری‌های صنعتی 15 سال و میانگین سن ساختمان‌های این واحدهای تولیدی 30 سال است این ضایعات سه درصدی در تولید تخم‌مرغ به وجود می‌آید که البته نباید از ضایعات حدود 10 درصدی خوراک مرغ غافل بود.

نیاز به اعتبار 600 میلیارد تومانی برای نوسازی مرغداری‌ها
دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار ادامه داد: اگر دولت حدود 600 میلیارد تومان اعتبار در سال جاری به واحدهای پرورش مرغ تخم‌گذار اختصاص می‌داد می‌توانستیم به صورت کامل تجهیزات فرسوده را نوسازی کنیم و حدود 40 درصد در تولید تخم مرغ و 60 درصد در مصرف خوراک مرغ ضایعات را کاهش دهیم.

هدر رفتن 150 میلیارد تومان بابت ضایعات خوراک مرغ
طلاکش تصریح کرد: حدود 68 میلیون قطعه مرغ تخم گذار در واحدهای پرورشی وجود دارند که برای هر کدام 2.24 کیلوگرم دان مصرف می‌شود.

وی افزود: با توجه به ضایعات حدود 10 درصدی دان مرغ و قیمت حدود هزار تومانی برای هر کیلوگرم از این محصول، سالانه حدود 150 میلیارد تومان هدر می رود.