Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۲
کد مطلب : 9783
 

وقتی بروکراسی اداری پای دلالان را به صنعت مرغداری باز می‌کند
این روزها پای دردل مرغداران که می‌نشینی از رنج حضور دلالان در بازار می‌گویند و سودی که نصیب آنها نمی‌شود.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
وقتی بروکراسی اداری پای دلالان را به صنعت مرغداری باز می‌کند
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، خراسان جنوبی به دلیل مزیت‌هایی که از آن بهره‌مند است، دارای ظرفیت‌های بالایی در تولید گوشت، به ویژه در بخش طیور و گوشت مرغ بوده است.

گوشت مرغ و تخم‌مرغ به عنوان دو منبع غذایی پروتئینی در سال‌های اخیر به طور وسیع و گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته و در بسیاری از مناطق به تدریج جایگزین مصرف انواع گوشت قرمز شده است.

این روزها، روزهای خوبی برای صنعت مرغداری استان نیست، به گفته جمعی از مرغداران؛ صنعت مرغداری با استمرار وضعیت موجود، به دلیل نبود حمایت جدی مسئولان و دولت از این صنعت، نوسانات بازار قیمت مرغ، افزایش قیمت نهاده‌ها و افزایش هزینه‌ها با انبوه مشکلات مواجه شده است.

حضور دلالان در بازار نهاده‌های دامی موجب شده تا هزینه‌های تولیدکنندگان بیش از پیش افزایش یابد، مسئله‌ای که بسیاری از تولیدکنندگان طیور را دچار چالش جدی کرده است.

حاصل رنج مرغداران در جیب دلالان
احمد اکبری یک مرغدار بیرجندی در گفت و گو با ایسنا گفت: عدم حمایت مسئولین باعث شده مرغ ما به واسطه دلالان راهی کشتار شود و این یکی از دغدغه‌های اصلی در صنعت مرغداری است.

وی با بیان حضور گسترده دلالان در بازار، افزود: امروز رنج تولید برای مرغدار و سود حاصل از آن برای دلال است.

این مرغدار ادامه داد: در وضعیت موجود باتوجه به تامین نهاده‌های لازم با قیمت زیاد و هزینه‌های سنگین تولید، مرغداران با زیان روبه‌رو می‌شوند و ادامه این شرایط صنعت مرغداری را دچار مشکل می‌کند.

وی با بیان اینکه مرغداران از نوسان قیمت نیز آسیب زیادی را متحمل می‌شوند، اظهار کرد: اگر مسئولان و اتحادیه مرغداران با همکاری یکدیگر قیمت مرغ را در کشور ثبات کنند، مرغداران متضرر نخواهند شد و به سود واقعی می‌رسند.

گرانی جوجه، مهمترین مشکل پیش‌روی مرغداران
مهدی عباسی یک تولید کننده مرغ گوشتی نیز در گفت و گو با ایسنا با اشاره به رنج مرغداران از نوسانات قیمت بازار، گفت: گرانی جوجه، مشکل پیش‌روی مرغداری‌های استان است.

وی با بیان اینکه خرید جوجه از دلالان هزینه زیادی برای مرغداران دارد، گفت: به دلیل کمبود نقدینگی و عدم حمایت دولت مجبوریم هزینه‌های گزافی پرداخت کنیم.

این مرغدار بیرجندی اظهار کرد: روند گرفتن پروانه و مجوز ساخت مرغداری نیز با مشکلات زیادی روبه رو است، چرا که مرغداران با بورکراسی اداری بین دامپزشکی و جهاد کشاورزی روبه رو هستند.

عباسی با بیان اینکه حتی گرفتن ضمانت‌نامه بانکی نیز از کانال دلالان صورت می‌گیرد، تصریح کرد: معتقدم که برای دلالان کار می‌کنیم و باید گفت 30 درصد مرغداران می‌توانند ضمانت‌نامه بانکی بگیرند و مابقی به اجبار متوسل دلالان می‌شوند.

وی ادامه داد: دربحث بهداشتی و واکسیناسیون مرغداری‌ها، اقدامات اساسی از سوی دامپزشکی صورت می‌گیرد که این امر موجب شده تلفات زیادی نداشته باشیم.

این مرغدار بیرجندی گفت: در سال چهار دوره پرورش مرغ گوشتی داریم و در هر دوره بیش از 12 هزار جوجه‌ریزی صورت می‌گیرد.

ادامه فعالیت در صنعت مرغداری صرفه اقتصادی ندارد
رضا اشرفی یکی دیگر از تولیدکنندگان در صنعت مرغداری به ایسنا گفت: نبود ثبات قیمت، خرید نهاده دامی به صورت نقدی، وجود کشتارگاه نامناسب از مشکلات پیش‌رو در این صنعت است.

وی با ابراز نارضایتی از نبود حمایت‌های کافی مسئولان از تولید و تولیدکنندگان گفت: با شرایط موجود که بازار مرغ با هر مناسبتی با رکود مواجه می‌شود و ادامه فعالیت در این بخش صرفه اقتصادی ندارد.

وی افزود: افزایش قیمت نهاده‌های دامی، همخوانی نداشتن هزینه‌های تمام شده با قیمت مرغ در بازار و خرید مرغ زنده به قیمت پایین و حضور دلالان در بازار، مرغداران استان را متضرر کرده به گونه‌ای که بسیاری از فعالان به ترک فعالیت در این عرصه مجبور شده‌اند.

متقاضیان تسهیلات مرغداری بخوانند
سید هاشم هاشمی مشاورحقوقی بانک کشاورزی خراسان جنوبی نیز به ایسنا گفت: در سال گذشته سه فقره وام به مرغدارن استان اعطا شده که وام‌های واگذاری از سرفصل اعتبارات صندوق توسعه ملی بوده است.

وی افزود: این وام‌ها یک مورد مربوط بشرویه مرغ تخم‌گذار و دو مورد مرغ گوشتی مربوط به نهبندان و قهستان بوده است.

مشاورحقوقی بانک کشاورزی خراسان جنوبی اظهارکرد: شرایط واگذاری وام به مرغداران شامل، داشتن مجوز از ادارات ذی‌ربط، داشتن امکانات و مکان اجرای طرح، داشتن وثایق مورد نیاز و سهم آورده مرغ دار است.

فعالیت 22 واحد فعال در صنعت مرغداری خراسان جنوبی
علیرضا رفیعی‌پور مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی نیز در گفت و گو با ایسنا گفت: در حال حاضر واحدهای فعال مرغداری تخمگذار22 واحد، مرغ مادر 3 واحد و مرغ گوشتی 750 است.

وی با بیان اینکه 2 واحد مرغداری مرغ بدون آنتی‌بیوتیک در طبس و خوسف وجود دارد، افزود: ظرفیت این مرغ‌داری‌ها تولید 80 هزار قطعه مرغ در طی یک دوره 45 روزه است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی ادامه داد: از نظر وجود آنتی‌بیوتیک و سایر داروها در طی سه مرحله در دوران پرورش، آزمایشات انجام و کنترل‌های لازم صورت می‌گیرد، قبل از پرورش مرغ بدون آنتی بیوتیک این اداره کل نسبت شرایط پرورش و ورود جوجه و همچنین خوراک مصرفی کنترل‌های لازم را انجام می‌دهد.

رفیعی پور اظهار کرد: واکسیناسیون طیور صنعتی از نظر عملیاتی توسط بخش خصوصی طبق دستورالعمل سازمان دامپزشکی کشور و تحت نظارت مستقیم این اداره کل انجام می‌گیرد و دو مرکز پخش دارو و واکسن دامی و طیور در استان فعال بوده که واکسن را بین مراکز مایه‌کوبی توزیع می‌کنند.

وی ادامه داد: در مورد واکسیناسیون طیور بومی تا کنون 40 هزار قطعه طیور بومی موجود در روستاهای مجاور مرغداری‌های گوشتی علیه بیماری نیوکاسل "یکی از رایج ترین بیماریهای طیور" واکسینه شده‌اند.

بیش از 59 هزار قطعه مرغ زنده به افغانستان صادر شد
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: سال گذشته تعداد 59 هزار و 500 قطعه مرغ زنده پس از اخذ مجوزهای لازم و انجام آزمایشات مورد نیاز توسط دامپزشکی استان با نظارت دامپزشکی به کشور افغانستان صادر شده است.

وی افزود: تعداد 10 میلیون و 668 هزار قطعه مرغ زنده پس از پرورش در واحدهای مرغداری استان به استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی ارسال شده است.

رفیعی‌پور با بیان اینکه مشکلات پیش روی مرغداری‌ها بحث خشکسالی است، گفت: این مساله تاثیر زیادی بر روی میزان رطوبت داخل سالن‌ها که سبب وجود گرد و خاک و تبع آن ایجاد مشکلات تنفسی و تهویه‌ای می‌شود و زمینه‌ساز سایر بیماری‌ها است.

وی ادامه داد: هزینه‌های بالای تولید اعم از خوراک مصرفی، سوخت و همچنین عدم ثبات بازار از مشکلات تولید است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: سال گذشته آمار دام توقیفی کاهش چشمگیری نسبت به سال 92 داشته که از مهمترین عوامل آن می‌توان به اطلاع رسانی عمومی، همکاری دستگاه‌های ذیربط به ویژه نیروی انتظامی اشاره کرد.

رفیعی پور اظهار کرد: سال گذشته تعداد 2 هزار و 750 راس دام غیرمجاز توقیف و پس از تشکیل پرونده و طی مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع شده است.

تولید سالیانه بیش از 130 هزار تن تخم مرغ در خراسان جنوبی
وی ادامه داد: تعداد 22 واحد مرغداری تخمگذار با ظرفیت بیش از 800 هزار قطعه طیور موجود است که سالیانه بطور متوسط بیش از 130 هزار تن تخم مرغ تولید و پس از نشانه‌گذاری تاریخ تولید و انقضاء وارد بازار مصرف داخل و خارج استان می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: با توجه به وجود سامانه GIS آنلاین در سازمان دامپزشکی کشور و ادارات کل دامپزشکی استان‌ها تمامی وضعیت و اقدامات بهداشتی مرغداری‌ها از جمله جوجه‌ریزی، واکسیناسیون، بیماری‌ها، حمل و نقل، ورود و خروج طیور در ابتدا و انتهای دوره پرورش در این سامانه ثبت می‌شود، لذا هرگونه تلفات غیر متعارف در یک واحد مرغداری ثبت و اقدامات لازم بهداشتی – قرنطینه‌ای انجام می‌شود.

رفیعی‌پور یادآور شد: در صورت وجود تلفات غیرمتعارف طیور در یک واحد مرغداری پس از نمونه‌گیری و همکاری دستگاه‌های ذیربط نسبت قرنطینه کردن واحد مذکور اقدام و در صورت لزوم نسبت به معدوم‌سازی طیور اقدام می‌شود.

300تن مرغ مازاد مرغداران خراسان جنوبی خریداری شد
محمدعصاریان مدیر نمایندگی شرکت پشتیبانی امور دام خراسان جنوبی گفت: در راستای تنظیم قیمت مرغ در بازار حدود ۳۰۰ تن مرغ مازاد تولید استان از مرغداران خریداری شده است.

وی با بیان اینکه تا ۲۵ فروردین ماه امسال حدود ۹۴۲ تن مرغ در سطح استان توزیع شده است، افزود: از این میزان حدود ۶۴۲ تن در قالب سبدهای غذایی بین اقشار کم‌درآمد و ۲۵۰ تن نیز در قالب تنظیم بازار با قیمت هر کیلوگرم پنج هزار و ۱۰۰ تومان توزیع شد.

مدیرنمایندگی شرکت پشتیبانی امور دام خراسان جنوبی اضافه کرد: با ورود مرغ‌های تنظیم بازار قیمت مرغ در سطح استان کاهش یافت و این مرغ‌ها در راستای حمایت از حقوق مصرف کننده توزیع شدند.

عصاریان گفت: افزایش میزان مرغ در بازار و کاهش زیاد قیمت مرغ تولیدکنندگان را متضرر می‌کرد و به همین دلیل شرکت از تاریخ ۲۵ فروردین آغاز به خرید مرغ مازاد بر نیاز استان کرد و تاکنون حدود ۳۰۰ تن مرغ از مرغداران خریداری شده و در سردخانه ها دپو شده‌اند.

وی یادآورشد: در حال حاضر قیمت هر کیلو مرغ زنده حدود چهار هزار و ۴۰۰ تومان و قیمت مرغ برای مصرف‌کنندگان نیز شش هزار و ۹۳۵ تومان است.

باید گفت؛ برنامه‌ریزی مناسب در تولید و فروش، وجود واسطه‌ها در بازار خرید، کمبود شدید نقدینگی، بالا بودن هزینه‌های جاری تولیدکنندگان از مهم‌ترین مشکلاتی است که هم اکنون صنعت مرغداری با آن مواجه است و اگر برای رفع آنها چاره‌ای اندیشیده نشود، آینده خوبی برای این صنعت قابل پیش‌بینی نیست.