Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۶
کد مطلب : 10438
 

تا زمانی که بیماری وارد نشود و وارد لیست سیاه صادرات دنیا نشویم، قدر دامپزشکی را نمی‌دانیم
مدیرکل دامپزشکی استان خراسان‌جنوبی گفت: در چند ماه آینده یکی از کشتارگاه های ما با تجهیزاتی که وارد کرده است در مرحله دریافت کد IR است و ان‌شاءالله بزودی محصولات سالم را تولید و به 180 کشور دنیا صادر می‌کند.
مرجع : سايت خبری حكيم مهر
 
تا زمانی که بیماری وارد نشود و وارد لیست سیاه صادرات دنیا نشویم، قدر دامپزشکی را نمی‌دانیم
به گزارش حکیم مهر به نقل از خاورستان، «دکتر علیرضا رفیعی‌پور» مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: دامنه وظایف دامپزشکی زیاد است و در حد وزارت خانه فعالیت می کنیم و این عظمت و گستردگی کار ما را می رساند.

کمک دامپزشکی در پسابرجام اقتصادی استان

وی با تاکید بر این‌که دامپزشکی در بحث بهداشت عمومی وظیفه‌مند است، افزود: هم چنین این اداره کل در تجارت بین الملل وپسابرجام اقتصادی استان کمک می‌کند.

30 تا 40 درصد اقتصاد استان در حوزه دامپزشکی است

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه 30 تا 40 درصد اقتصاد استان در حوزه دامپزشکی است، گفت: وظیفه ما حفظ و حراست از سرمایه دامی استان است.

رفیعی پور با اشاره به این‌که 35 درصد تولید ناخالص ملی مربوط به وزارت جهاد کشاورزی بوده است، اضافه کرد: هم چنین 40 تا 45 درصد اشتغال مربوط به بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه دامپزشکی ارزش افزوده بخش کشاورزی است، گفت: اگر ما زراعتی داریم باید محصول خوراک دام، طیور و زنبور عسل تولید بشود چراکه کشاورزی در شکل زراعت نیز ارزش افزوده ای بالا ایجاد می‌کند.

دامپزشکی تولید ثروت می‌کند

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که دامپزشکی در جاهایی که مسوولیت دارد تولید ثروت می کند، ادامه داد: این ثروت‌ها شامل اعتباری و مالی است و ثروت بعدی ثروت حفظ جان جمعیت انسانی است که توسعه هر انسانی براساس انسان‌های سالم است.

رفیعی‌پور بیان کرد: هر کدام از طیور، زنبورعسل، کرم ابریشم، آبزیان و محصولاتشان دنیایی از اقتصاد و اعتبارات مالی در آن نهفته است.

رفیعی پور با تصریح اینکه صنعت دامی صنعت ماندگاری است، اظهارکرد: 130هزار میلیارد این صنعت به شکل گردشگرجاری و ثابت سرمایه دارد و این با 40،50 دلار درآمد روزانه نفت برابری می کند.

وی با اشاره به اینکه بعد از صنعت نفت اقتصاد دامی دومین صنعت کشوراست، تاکید کرد: ما از صنعتی حمایت می کنیم که سرمایه دوم مملکت از نظر اقتصادی است و زمانی که نفت نباشد سرمایه اول کشور خواهد بود.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی کشور به دنبال تولید سلامت گرا و بهداشت محور است، یادآورشد: مرغ داری با رعایت ضوابط بهداشتی، مرغ و فرآورده های مرغی سالم ارائه می کند که امنیت غذایی را دربر خواهد داشت.

رفیعی پور با اشاره به این‌که یکی از گزینه‌هایی که می تواند شرایط سلامت و کیفیت بهداشتی را تضمین کند تولید فرآورده های بدون آنتی بیوتیک است، تصریح کرد: ما برای مرغداری‌ها استاندارهایی را تعریف می کنیم که منجر به تولید مرغ و تخم مرغ بدون آنتی بیوتیک می شود.

25 درصد تولید ما در مسیر تولید عاری از آنتی بیوتیک است

وی تاکید کرد: از نظر تولید جهانی می خواهیم حداقل 25 درصد تولید ما در مسیر تولید محصولات عاری از آنتی بیوتیک قرار بگیرد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی به تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک اشاره کرد و گفت: طی این گونه تولید از روزی که جوجه وارد می‌شود و تا روزی که مرغ به سفره مردم می رود هیچ دارویی به مرغ نداده باشد اما ممکن است یک مرغداری در یک دوز سه روزه دارویی را به مرغ داده باشد که این مرغ را نیز مرغ بدون آنتی بیوتیک تلقی نمی‌کنیم.

رفیعی پور اضافه کرد: مرغ بدون آنتی بیوتیک 100 درصد عاری از هرگونه آنتی بیوتیک در طول دوره پرورش تا سفره مصرف کننده است اما مرغ سالم همه اقدامات بهداشتی روی آن انجام شده است و یک دوره برای درمان دارویی را مصرف کرده است.

افزایش تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک به 11 واحد تولیدی استان

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی با تاکید بر اینکه در سال گذشته از دو واحد تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک به 11 واحد تولید این مرغ در پنج شهرستان رسیده ایم، گفت: در این موضوع جزو استان هایی هستیم که به سمت موفقیت پیش رفته ایم.

رفیعی پور اضافه کرد: برای تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک باید خود مرغداری ها متقاضی باشند.

وی با بیان اینکه ما تمام مرغداری های خود را به سمت تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک تشویق می‌کنیم، یادآورشد: مرغ بدون آنتی بیوتیک در جهت کاهش هزینه های تولید و سلامت مصرف کننده تولید می شود.

خراسان جنوبی در لیست دریافت کد IR برای صادرات مرغ به روسیه

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی به صادرات مرغ به روسیه اشاره کرد و گفت: در صادرات سازمان دامپزشکی به عنوان تنها ارگان مورد تایید سازمان تجارت جهانی، بهداشت جهانی و سازمان جهانی دامپزشکی، وظیفه مند است و می تواند مجوز صادرات به فرآورده های گوشتی و لبنی بدهد و باید این مجوزها گرفته شود.

رفیعی پور بیان کرد: تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک طی ماه های گذشته آغاز شده و یکی از کشتارگاه های استان تلاش می کند تا کد IR را از دامپزشکی بگیرد.

وی افزود: تنها ارگان قانونی در تجارت جهانی به آن اجازه می دهند کد بین المللی IR برای صادرات خود داشته باشد سازمان دامپزشکی کل دنیا است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: سازمان تجارت جهانی، بهداشت جهانی و سازمان دامپزشکی کل کشورها با سازمان دامپزشکی ایران تفاهم ایجاد کردند که این کد به کارخانه ها، کشتارگاه ها و خوراک دام طیور داده شود.

رفیعی پور اضافه کرد: طی این قرارداد محصولات لبنی به روسیه ارسال شده است و سازمان دامپزشکی تنها ارگانی است که می تواند مجوز صادرات فرآورده های لبنی و گوشتی را به سراسر دنیا بدهد.

وی خاطرنشان کرد: در چند ماه آینده یکی از کشتارگاه های ما با تجهیزاتی که وارد کرده است در مرحله دریافت کد IR است و ان‌شاءالله بزودی محصولات سالم را تولید می کند و این ها را به خارج صادرکند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی یادآورشد: بزودی با دریافت کدIR توسط یکی از کشتارگاه های استان ما هم می توانیم تولیدات خود را به 180 کشور دنیا صادر کنیم.

رفیعی پور به صادرات محصولات دامی استان به افغانستان و عراق اشاره کرد و یادآورشد: ما در آینده قرار است در حوزه بین المللی حضور داشته باشیم چون عضو سازمان جهانی دامپزشکی هستیم و این سازمان در ارتباط با سازمان بهداشت جهانی، تجارت جهانی و خواربار جهانی است.

وی با اشاره به این‌که در استان ما همه دست به دست هم دادند صادرات محصولات غذایی با کد استاندارد و کدIR انجام شود، گفت: استان ما با شرایطی که داریم سعی می کنیم به این سمت پیش برویم.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: دادن این کد به کشتارگاه ها، کارخانه‌ها و مراکز خوراک دام و طیور به معنای ورود به صادارت جهانی است چراکه دنیا به این کد احترام می گذارد.

رفیعی پور بیان کرد: برای احداث مرغداری بدون آنتی بیوتیک باید ابتدا مرغداری تجهیزاتی اضافه کرده وهزینه های اولیه پرداخت کند چراکه اگر این هزینه‌های اولیه پرداخت شود هزینه های بیماری، خرید آنتی بیوتیک و تلفات در مرغداری ها نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در مرغ بدون آنتی بیوتیک 37 تا 40 روز مرغ به بازارعرضه می شود و با ذائقه مرغ همراه خواهد بود، یادآورشد: بعد هزینه کردهای اولیه در مرغداری منافعی از هزینه های تولید به مرغداری می رسد.

افزایش میزان تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک به رغبت مرغداری ها بستگی دارد

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی اضافه کرد: افزایش میزان تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک به رغبت مرغ‌داری‌ها در هزینه کردن بودجه اولیه برمیگردد.

رفیعی پور با بیان این‌که فعالیت های تخصصی دامپزشکی را تنها زمان بروز بیماری زمانی درک می کنیم، گفت: بروز بیماری و آنفلونزا باعث افت میزان صادرات می شود که در کشور ما اگر در یک استان وارد شود، تمام درهای صادرات بسته می شود.

وی تاکید کرد: تا زمانی که بیماری وارد نشود و ما وارد لیست سیاه صادرات دنیا نشویم، قدر دامپزشکی را نمی دانیم.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: اگر در یک روستای مرزی و محله عشایری بیماری دامی وجود داشته باشد ثبت کشوری و جهانی می شود و یک نقطه از کشور سیاه شده و باعث می شود صادرات نشود و آن نقطه در بلک لیست جهانی قرار می گیرد.

رفیعی پور خاطرنشان کرد: عظمت دامپزشکی خیلی بالا است چراکه اگر ما تلفات مرغداری و بیماری حیوانی به طور وسیع می داشتیم قدر دامپزشکی را می دانستیم چراکه با وجود بیماری و ثبت در سامانه همه مرزها دسترسی به اطلاعات بین المللی دارند و اگر نقطه ای در کشور بیماری داشته باشد از صادرات جلوگیری می شود.