Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۰
کد مطلب : 11289
 

هشدار دامپزشکی درخصوص فروش طیور زنده در سطح شهر کرمان
مدیر کل دامپزشکی استان کرمان نسبت به مخاطرات عرضه و فروش طیور و پرندگان زنده در سطح شهر به خصوص در بازار بزرگ به علت امکان شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هشدار داد.
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان
 
هشدار دامپزشکی درخصوص فروش طیور زنده در سطح شهر کرمان
دکتر رشیدی افزود : متاسفانه برخی افراد سود جو با بهره گیری از پایین بودن سطح اگاهی مردم اقدام به فروش طیور زنده اعم از مرغ،خروس،بوقلمون و اردک و... در بازار بزرگ ،معابر و بعضی از بزرگراه های منتهی به شهر کرمان می‌کنند که این مسئله تهدیدی جدی برای بهداشت دام سلامت عمومی جامعه می باشد.
مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به وجود بیش از 30 درصد مزارع پرورش مرغ گوشتی استان در شهرستان کرمان افزود: این طیور که به صورت زنده و توسط خودروهای غیر مجاز و فاقد مجوز در نقاط مختلف شهر عرضه می‏‏شوند، فاقد هر گونه پیشینه‎‎ی بهداشتی و قرنطینه ای بوده و می‎‎توانند با انتقال عوامل بیماریزا مخاطرات جدی برای سرمایه طیور استان ایجاد نمایند.
وی اظهارداشت: انتظار می رود مسئولین ذی ربط خصوصاً شهرداری در خصوص برخورد با متخلفین قاطعانه برخورد نماید.
دکتر رشیدی تصریح کرد: طیور زنده باید در مراکز و کشتارگاه‌های صنعتی تحت نظارت دامپزشکی کشتار و پس از کسب مجوزهای لازم به بازار عرضه گردد.
وی در پایان نيز از شهروندان خواست به صورت جدی از خرید هرگونه طیور زنده پرهیز نموده و با گزارش موارد تخلف به شماره 1512 و یا شماره پیامک 3000231512، به حفظ سلامت عموم جامعه و نیز کنترل بیماری در صنعت پرورش طیور صنعتی استان، همکاری لازم را بعمل آورند.