Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب : 8754
 

"آنفولانزاي پرندگان" زنگ خطري براي امنيت غذايي
اقدامات لازم در هنگام بروز "آنفلوانزای پرندگان" A/H۵ در مرغداری ها نه تنها سبب حفظ سرمايه مرغداري ها مي شود بلكه اين امر توسعه امنيت غذايي كشور را در پي دارد .
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان
 
"آنفولانزاي پرندگان" زنگ خطري براي امنيت غذايي
به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران اقدامات لازم در هنگام بروز" آنفلوانزای پرندگان "A/H۵ در مرغداری ها نه تنها سبب سلامتي مرغداري ها مي شود بلكه اين امر سبب توسعه امنيت غذايي كشور مي شود .
براساس مصوبات کمیته کشوری پس از تأیید اولین مورد آلودگی ماکیان کشور به A/H۵ کلیه کارکنان شغل در مرغداریها و کشتارگاههای طیور و دامپزشکان طیور سراسر کشور بایستی تحت واکسیناسیون آنفلوانزای انسانی با هزینه کارفرما وزیر نظر مرکز بهداشت شهرستان قرار گیرند.

پس از تائید اولین مورد آلودگی ماکیان به A/H۵ در صورت بروز مورد مشکوک طیور به آنفلوانزا درهر مرغداری بر اساس گزارش اداره کل دامپزشکی استان، داروی ضد ویروس اوسلتامیویر به میزان ۷۵ میلی‌گرم روزانه برای کارکنان مرغداری و افراد شاغل در آن یا آمانتادین به میزان ۱۰۰ میلی گرم دوبار در روز شروع می گردد تا نتایج آزمایشگاهی نشان دهد که علت ضمناً در صورت تائید وجود H۵ در مرغداری استفاده از وسایل ایمنی شامل : دستکش یکبار مصرف،رو پوش یا لباس مناسب آستین بلند ، چکمه یا روکفشی یک بار مصرف عینک محافظ برای محافظت غشاء مخاطی چشم، کلاه، ماسک‌های یکبار مصرف (شامل N-۱۰۰ یا N-۹۹ یا N-۹۵ که برای عوامل خطرناک دیگرمحیطی (برای مثال ذرات معلق یا گرد و غبار به کار می رود) توصیه شده است.

پس از هربار استفاده همه وسایل باید بطور مناسب معدوم گردند شست و شوی دست‌ها با آب و صابون برای ۱۵ تا ۲۰ ثانیه یا محلول بتادین پس از درآوردن وسایل ایمنی یا هرگونه تماس مشکوک الزامی است. استفاده از وسایل و انجام اقدامات فوق با نظر اداره کل دامپزشکی استان و واحد بهداشت محیط برای همه افرادی که در مرغداری مشکوک کار می‌کنند و در معدوم‌کردن مرغ‌های مشکوک مشارکت دارند الزامی است و معدوم کردن آنها لازم است.


برای ضد عفونی کردن وسایل آلوده به خون و مایعات بدن بیماران مشکوک ، هیپوکلرید سدیم ۱% و برای ضد عفونی کردن سطوح فلزی صاف که مواد سفید کننده نمی توان استفاده کرد برای مثال روی میز ، از الکل ۷۰% استفاده می شود.