Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۵
کد مطلب : 9735
 

تولید ۱۰۰ هزار تن تخم‌مرغ مازاد بر نیاز
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه ۹۹ درصد مرغداران به بانک‌ بدهکارند، گفت: سالانه ۱۰۰ هزار تن تخم‌مرغ مازاد بر نیاز داخلی تولید می‌شود.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
تولید ۱۰۰ هزار تن تخم‌مرغ مازاد بر نیاز
ناصر نبی‌پور شیری رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، گفت: مشکلات مربوط به تولید تخم‌مرغ قدمتی 40 ساله دارد و همتی برای حل مشکلات مربوط به تولید تخم‌مرغ وجود ندارد.

وی با انتقاد از صدور مجوزها بدون در نظر گرفتن سرانه مصرف و نیاز کشور، گفت: در حالی که در مجموع مقدار صادرات به اضافه نیاز مصرف داخلی حدود 850 هزار تن است، آن قدر مجوز برای تأسیس مرغ‌داری صادر می‌شود که تولید به 950 هزار تن می‌رسد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار کشور تصریح کرد: با افزایش تولید مازاد بر نیاز کشور ضربه‌ بزرگی به اقتصاد وارد می‌شود و بیت‌المال و پول نفت را با صادرات زیر قیمت تمام شده محصولات تولیدی مثل تخم‌مرغ در اختیار کشورهای دیگر می‌گذاریم.

نبی‌پور بیان داشت: اخیرا اختیارات به اتحادیه میهن واگذار شده اما سیاستگذاری برای تولید به این اتحادیه واگذار نشده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار کشور تصریح کرد: در حالی که 99 درصد مرغداری‌های کشور به شبکه بانکی بدهکارند، چاره‌ای جز ادامه مسیر ندارند، زیرا در صورت تعطیلی واحدشان، بلافاصله اموالش به وسیله بانک ضبط می‌شود.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ 3800 تومان و وزارت جهاد کشاورزی قیمت مناسب خرید از مرغدار را 4100 تومان اعلام کرده است، گفت: در حال حاضر هر کیلو تخم مرغ با قیمت حدود 2400 تومان از مرغداران خریداری می‌شود.

نبی‌پور با بیان اینکه نهاده‌ها به اندازه کافی در دسترس است و قیمت مناسبی دارد، گفت: سال گذشته حدود 160 هزار تن تخم مرغ مازاد بر نیاز تولید و 70 هزار تن آن صادر شد و امسال هم پیش‌بینی می‌شود که بخش قابل توجهی تخم‌مرغ مازاد بر نیاز تولید شود.