Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۹
کد مطلب : 11487
 

تخم مرغ باید جزو کالاهای اصلی در سبد غذایی خانوار باشد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: تخم‌مرغ باید جزو کالاهای اصلی در سبد غذایی خانوار باشد.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
تخم مرغ باید جزو کالاهای اصلی در سبد غذایی خانوار باشد
محسن کریمیان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با وجودی که تخم مرغ در ردیف غذاهای پروتینی محسوب می شود و مصرف آن برای بدن لازم و ضروری است اما شاهدیم میزان مصرف تخم مرغ در خانوارها بسیار کم است.

وی بیان داشت: با وجودی که ایران یکی از تولید کنندگان اصلی تخم مرغ است و بعد از اسپانیا مقام دوم را دارد اما میزان مصرف این غذای پروتئینی توسط خانوار بسیار کم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به اینکه در حال حاضر سرانه مصرف تخم مرغ در ژاپن به طور متوسط ۳۲۰ عدد در سال است، افزود: این در حالی که سرانه مصرف تخم مرغ در آمریکا ۲۵۰ عدد و چین و مکزیک نیز ۳۵۰ عدد در سال است.

وی تصریح کرد: همچنین حداکثر سرانه مصرف تخم مرغ در ایران به ۱۶۰ عدد است که بخشی از این مصرف مربوط به مصرف غیر مستقیم از طریق محصولاتی چون کیک و کلوچه مصرف می‌شود.

کریمیان با اشاره به اینکه به منظور فرهنگ سازی در حوزه مصرف تخم مرغ با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وارد مذاکره شدیم، ادامه داد: توزیع ساندویچ تخم مرغ در مدارس، نواختن زنگ تخم مرغ در روز دو شنبه، توزیع گسترده بروشورهای ترویجی در سازمان‌های میوه و تره بار و مدارس سراسر استان، ارائه پوستر ترویجی در همه ادارات دولتی و تهیه و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی جهت ترویج مصرف این محصول، از جمله اقدامات در این راستا است.

وی گفت : ایران دارای جایگاه دهم تولید تخم مرغ در جهان است و سرانه مصرف این محصول در حدود ۱۱.۵ کیلوگرم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان تصریح کرد: کمیسیون بین‌المللی تخم مرغ حدود ۴۰ سال قدمت دارد و ۴۵ کشور تولیدکننده عضو آن هستند، این کشورها کمک‌های بزرگی برای ایجاد و توسعه بازارهای داخلی و بین‌المللی این محصول انجام می‌دهند.