Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۶
کد مطلب : 9528
 

بیماریهای نوپدید و نوظهور در حال رشد و توسعه است
مسعود هاشم‌زاده در حاشیه بازدید از یکی از آزمایشگاههای خصوصی شهر رشت گفت: وضعیت آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی در رشت خوب است و گیلان جزء 10 استان برتر کشور در این خصوص است.
مرجع : سازمان دامپزشکی کشور
 
بیماریهای نوپدید و نوظهور در حال رشد و توسعه است
وی با بیان اینکه استان گیلان یکی از استانهای برتر کشور در تولید گوشت و پرورش آبزیان است و به همین دلیل باید دارای آزمایشگاههای بسیار مجهز باشد تا سلامت بسیاری از هموطنانمان تامین شود، اضافه کرد: گسترش آزمایشگاههای دامپزشکی را در گیلان در دستور کار داریم.
وی ادامه داد: در کشور 240 آزمایشگاه غیردولتی و بیش از 30 آزمایشگاه دولتی دامپزشکی فعال است.
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی در بازدید از یک واحد تولیدکننده واکسن دام و طیور ادامه داد: در حال حاضر در کشور کمبود واکسن دام و طیور وجود ندارد و هر سال آزمایشگاه‌ها برای برخی بیماری‌های حاد از جمله آنفلوآنزای پرندگان پایش می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه دامپزشکی و سازمان محیط زیست به طور مشترک پرندگان مهاجر استان را پایش می کنند، خاطرنشان کرد: فعلا هیچ نوع بیماری در پرندگان مهاجر مشاهده نشده است.
هاشم زاده از پایش دو بیماری نوپدید و مشترک بین انسان و دام خبر داد و گفت: بیماری «تب دره‌ریفت» و «وست‌ نایل» دو بیماری خطرناک و مشترک بین دام و انسان بوده که می‌تواند مخاطرات جدی را به بار آورد .
وی افزود: در آفریقا، ترکیه، عربستان و آمریکا این بیماریها مشاهده شده و خوشبختانه وارد کشور ما نشده است و به همین دلیل به صورت مداوم نمونه‌برداری انجام می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه نمونه‌برداری و پایش بیماری‌ها در دام‌های کشورمان روزانه و به صورت مداوم در حال انجام است، خاطرنشان کرد: «دره‌ریفت» یک بیماری تب‌دار حاد و ویروسی است که به انسان منتقل می‌شود و خسارات اقتصادی فراوان به بار می‌آورد.
به گفته این مسئول، ویروس «وست نایل» نیز از طریق موجودات گرمسیری و پشه به انسان منتقل می‌شود و این ویروس اکنون در حال گسترش در آمریکا است.
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی درباره بیماری‌های نوپدید و مقابله با آن، گفت: به لحاظ تغییرات آب و هوایی و نیز افزایش ارتباطات ملی و غیرملی بیماری‌های نوپدید و نوظهور در حال رشد هستند.
وی بیماری لمپی‌اسکین را یکی از بیماری‌های نوپدید خواند که از غرب کشور وارد شده و افزود: از شدت این بیماری در کشور کم شده است.
وی تصریح کرد: در گیلان 60 کانون انتشار بیماری لمپی اسکین شناسایی شده است.
هاشم‌زاده هدف از سفر خود به گیلان را بررسی کمبودها و مشکلات دامپزشکی استان ذکر کرد و یادآور شد: بهداشت و مواد خام دامی با توجه به موقعیت خاص گیلان که تولیدکننده بیش از 60 هزار تن گوشت مرغ در کشور است و بالغ بر 30 درصد آن به خارج از استان صادر می‌شود و 20 میلیون نفر جمعیت مسافران این استان، از تولیدات آن استفاده می‌کنند، اهمیت ویژه‌ای دارد.