Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸
کد مطلب : 10743
 

رکود، تهدید سرمایه 100 هزار میلیارد ریالی صنعت طیور مازندران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که رکود و کاهش قیمت ، سرمایه یکصد هزار میلیارد ریالی صنعت طیور استان را با خطر ورشکستگی مواجه کرده است.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
رکود، تهدید سرمایه 100 هزار میلیارد ریالی صنعت طیور مازندران
«دلاور حیدرپور» در نشست بررسی مشکلات صادرات مازندران در اتاق بازرگانی استان در ساری، افزود : راهکار برون رفت از این تهدید ، کمک یارانه ای دولت و ایجاد بستر برای صادرات گوشت مرغ به خارج از کشور است.
وی گفت: در صورت کمک دولت برای کاهش قیمت تمام شده و زمینه سازی برای صادرات، بخش زیادی از مشکلات صنعت طیور استان رفع خواهد شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: هم اکنون به دلیل افزایش قیمت تمام شده مرغ ، امکان صادرات نیز فراهم نیست.
وی افزود: مازندران هم اکنون حدود 12 درصد از تولید گوشت مرغ و 33 درصد تولید جوجه یک روزه کشور را در اختیار دارد و در صورت ورشکستگی حدود 20 هزار کارگر این بخش بیکار می شوند.
مازندران تنها استان در کشور است که زنجیره کامل صنعت طیور را در اختیار دارد .
این استان با داشتن 200 واحد مرغداری دارای پروانه ، سالانه 150 هزار تن گوشت مرغ تولید می کند و رتبه اول کشور را در این زمینه دارد.
مسئولان مازندران معتقدند با توجه به ظرفیت های موجود، این استان می تواند سالانه 40 درصد از نیاز کشوری به گوشت مرغ را تامین کند.

مشکلی به نام بازپرداخت اقساط تسهیلات کشاورزی
حیدرپور همچنین در این نشست که مدیرعامل بانک کشاورزی ایران هم حضور داشت با اشاره به مطالبات این بانک از بخش کشاورزی، خواهان ایجاد راهکار مناسب برای بازپرداخت این مطالبات شد.
وی گفت که به دلیل رکود اقتصادی و مشکلات فروش در حوزه کشاورزی ، کشاورزان در حال حاضر امکان بازپرداخت بدهی های خود را ندارند و نیاز است تا با تجدید نظر امکان بازپرداخت به گونه ای فراهم شود که این حوزه قادر به پرداخت باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تامین وثیقه را مهم ترین مشکل کشاورزان استان برای دریافت تسهیلات دانست و خواهان توجه به ارزش گذاری مناسب وثیقه کشاورزان شد.
مازندران 480 هزارهکتار زمین زراعی و باغی دارد و بر اساس گزارش مرکز آمار ایران 25 درصد اشتغال استان و 27 درصد تولید ناخالص استانی از این حوزه است.
این استان همچنین در تولید 14 محصول کشاورزی رتبه اول تا پنجم کشور را دارد .
رتبه اول تولید برنج و مرکبات کشور هم متعلق به مازندران است و این استان 40 درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.