Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۰
کد مطلب : 11354
 

پرداخت ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید در بخش دام وطیور آذربایجان شرقی
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه هزینه خدمات مرغ آماه طبخ در استان آذربایجان شرقی بیشتر از سایر استان ها است، گفت: سهم این بخش در قیمت تمام شده محصول حدود ۱۸ درصد است در حالی که میانگین کشوری ۱۰ درصد است.
مرجع : ایانا
 
پرداخت ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید در بخش دام وطیور آذربایجان شرقی
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، حبیب شریفیان در جلسه ستاد تنظیم بازار آذربایجان شرقی که با محوریت بررسی بازار گوشت مرغ در محل سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی برگزار شده بود با اشاره به اینکه در برخی استان ها مانند زنجان سهم هزینه بسیار کمتر است بر شناسایی گلوگاه های افزایش قیمت تاکید کرد.

وی با بیان اینکه منفصل بودن حلقه های تولید از قبیل مرغ مادر و جوجه کشی هر واحد گوشتی، کشتارگاه و توزیع آسیب زاست، اظهارکرد: رویکرد مصرف کننده و میزان تقاضا در فصول و شرایط مختلف در قیمت محصول تاثیر مستقیم دارد.

شریفیان با اعلام اینکه میزان جوجه ریزی در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نیافته است، اظهارکرد: عمده واحدهای تولیدی اهتمام خود را برای تامین نیاز ماه مبارک رمضان مصروف داشتند و برای مدتی با خلا جوجه ریزی مواجه شدیم و بخشی از افزایش قیمت کنونی به این دلیل است.

وی با اشاره به اینکه افزایش دمای هوا در جنوب و شمال کشور بر میزان تولید کلی ماه جاری تاثیر گذاشته است، در عین حال تاکید کرد: عمده مشکل استان ما تکمیل نبودن زنجیره تولید و خدمات در زمینه این محصول است.

وی اظهارکرد: تعدد حلقه های واسط برای انجام بخشی از کارها موجب اعمال هزینه های متعدد شده و در نهایت موجب اختلاف قیمت تمام شده در استان با سایر استان ها می شود. این مشکل در فرایند تولید تا عرضه گوشت قرمز هم در استان وجود دارد، فاصله قیمت بین لاشه و فروش در قصابی از به همین دلیل است.

وی با بیان اینکه در صورت تشکیل زنجیره منسجم، امکان کاهش قیمت فراهم می شود، گفت: نبود زنجیره تولید و خدمات موجب اختلاف قیمت ۵۰۰ تا یک هزار تومانی هر کیلو گوشت مرغ آماده طبخ در استان ما با سایر استان ها شده است.

شریفیان با اعلام اینکه در زمینه گوشت قرمز و تخم مرغ مازاد مصرف استان تولید می شود، گفت: این در حالی است که گوشت مرغ تولیدی استان کفاف مصرف را نمی کند و حدود ۱۰ الی ۲۰ هزار تن از سایر استان ها تامین می شود.

وی از فعالان حوزه تولید مرغ گوشتی و تخم گذار استان خواست در قالب زنجیره واحد و به صورت مشارکتی حرکت کنند وگرنه امکان رقابت را از دست خواهند داد .

شریفیان با اعلام اینکه اولین زنجیره تولید و خدمات در این حوزه در شهرستان مراغه در حال شکل گیری است، اظهارکرد: افزایش کیفیت و کاهش قیمت با فعالیت در قالب زنجیره ای زمنیه صادرات را هم فراهم می کند.

وی با اعلام اینکه سال گذشته ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید در بخش دام و طیور استان پرداخت شد، گفت: برای تکمیل زنجیره تولید و خدمات در این بخش هم امکان بهره مندی از این تسهیلات وجود دارد.