Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۹
کد مطلب : 10822
 

تب برفکی مهار شد/مرغ های بدون آنتی بیوتیک در راه بازار
مدیرکل اداره دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: بیماری تب برفکی با تحمیل حداقل خسارات ممکن بطور کامل مهار شد
مرجع : خبرگزاری مهر
 
تب برفکی مهار شد/مرغ های بدون آنتی بیوتیک در راه بازار
به گزارش خبرنگار مهر؛امیر حسین بهداد شامگاه روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به منشاء ویروسی بیماری تب برفکی گفت: بر اثر فعالیت این ویروس در استان در مجموع ۲۱۱ کانون درگیر بیماری تب برفکی شده بودند که از این تعداد ۱۳۱ کانون مربوط به دام سبک و ۸۰ کانون به دام سنگین اختصاص داشت.

بهداد بابیان اینکه در مجموع ۴ هزار و ۸۳۵ دام در استان به بیماری تب برفکی مبتلا شده بودند تصریح کرد: تعداد تلفات جمعیت دامی استان یک هزار و۴۴۳ راس بوده که از این حیث کمترین میزان تلفات را در بین سایر استان های درگیر داشته ایم.

وی به علت تاخیر در آغاز واکسیناسون و بروز تلفات را نامتناسب بودن واکسن های موجود با سویه بیماری عنوان کرد و افزود: به محض مشخص شدن سویه بیماری نمونه برداری از آن آغاز و تهیه واکسن متناسب با آن در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی بیشترین میزان واکسن را در بین سایر استان های کشور تامین کرده گفت: تا کنون ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دوز گوسفندی و بیش از ۲۷۰ هزار دوز گاوی از واکسن این بیماری به دام های استان تزریق شد.

مدیر کل دامپزشکی استان در پایان سخنان خود با تاکید بر احتمال شیوع دوباره این بیماری از دامداران خواست تا نسبت به واکسیناسیون تمامی دام های خود با نظر کارشناسان این اداره کل همکاری کنند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان نیز در این جلسه با اشاره به امحای ۳۵ تن انواع شیر و فراورده های لبنی آلوده در سال گذشته افزود: در مدت سپری شده از سال جاری نیز در مجموع بیش از ۱۶ تن شیرناسالم معدوم سازی شده است.

مهدی حامی اصلی ترین دلیل این حجم از معدوم سازی را تقویت اکیپ های نظارتی و نیز افزایش نظارت بر تولید و توزیع شیر در شیر سراهای سنتی عنوان کرد و افزود: کارشناسان این اداره کل تمامی مراحل جمع آوری و توزیع شیر در شیرسراها را رصد کرده و با نمونه گیری های متعدد سلامت این محصول را آزمایش می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره بر ترغیب اقبال عموم نسبت به مصرف مرغ با میانگین وزنی ۱ کیلو ۸۰۰ گرم تصریح کرد: مصرف مرغ با وزن های بالاتر بدلیل احتمال تجمع آنتی بیوتیک به هیچ وجه توصیه نمی شود.

معاون سلامت دامپزشکی استان در پایان سخنان خود به صدور مجوز تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک در استان اشاره کرد و افزود: در آینده ی نزدیک شاهد توزیع مرغ های ارگانیک و بدون آنتی بیوتیک در استان خواهیم بود.