Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۸
کد مطلب : 11129
 

۱۲ میلیون قطعه مرغ واکسینه شد/استفاده از واکسن نیوکاسل
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: با اجرای طرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی ۱۲ میلیون قطعه مرغ واکسینه شدند.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
۱۲ میلیون قطعه مرغ واکسینه شد/استفاده از واکسن نیوکاسل
مسعود هاشم زاده بعدازظهر شنبه در دیدار رسمی رئیس شرکت KBNP کره جنوبی از موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی که با انعقاد تفاهم‌نامه میان این شرکت و موسسه رازی همراه بود، با اشاره به مشارکت سازمان دامپزشکی کشور و بسیج در اجرای طرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی، اظهار کرد: واکسن‌های که در این طرح مورداستفاده قرارگرفته است ساخت کشور و داخلی بوده است.

وی در ادامه با تکید بر اینکه واکسن‌های مورداستفاده در طرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی از تولیدات موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی است، گفت: در این طرح ۱۲ میلیون قطعه مرغ واکسینه شدند.

هاشم زاده تأکید کرد: به‌جای استفاده از واکسن‌های تزریقی، امروز می‌توانیم از واکسن نیوکاسل مقاوم‌به‌گرما که در آب حل می‌شود، به‌راحتی به‌صورت آشامیدنی برای واکسینه شدن طیور استفاده کنیم.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: واکسن نیوکاسل مقاوم‌به‌گرما از قدرت ایمنی‌زایی بالای برخوردار است درگذشته این واکسن با حفظ زنجیره سرد در طیور بومی به مصرف می‌رسید اما اکنون واکسن جدید در برابر گرما مقاوم شده است.

وی گفت: در این طرح ۱۴ میلیون قطعه طیور روستایی در ۱۲ استان کشور به‌صورت رایگان واکسینه شدند.

گفتنی است؛ بیماری ویروسی نیوکاسل فوق حاد یکی از بیماری‌های مهلک صنعت طیور است این بیماری هنگام بروز، به‌سرعت شیوع پیداکرده و درصد قابل‌توجهی از طیور را مبتلا و درگیر می‌کند.