Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۹
کد مطلب : 10548
 

سال 95، سال ارتقاء کیفیت بهداشتی در تولیدات دام، طیور و آبزیان است
رئیس سازمان دامپزشکی کشور، سال 95 را سال ارتقاء کیفیت بهداشتی در تولیدات دام، طیور و آبزیان دانست و لزوم توجه تمام دست‌اندرکاران و ذینفعان به این امر را خواستار شد.
 
سال 95، سال ارتقاء کیفیت بهداشتی در تولیدات دام، طیور و آبزیان است
به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر مهدی خلج» پنجشنبه 19 فروردین در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل دامپزشکی استان فارس، با تصریح اینکه دامپزشکی از ارکان تامین کننده امنیت غذا و سلامت تغذیه است،‌ گفت: کشورهای جهان به‌دنبال تشکیل شورایی نظیر شورای امنیت در موضوع غذا و تغذیه هستند که فعالیت‌ها را رصد کرده و اگر کشوری در این زمینه تخلفی کرد آن را تنبیه و مجازات کنند.

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی امنیت غذا را با مخاطره مواجه می‌کند، از اهتمام مراجع بین‌المللی برای پاسداری از امنیت غذا خبر داد .

حفظ سرمایه 145 هزار میلیارد تومانی دام، طیور و آبزیان کشور، مهمترین وظیفه دامپزشکی

خلج همچنین گفت: سال گذشته سرمایه موجود در بخش دامپروری، طیور و آبزیان در کشور بالغ بر 131 هزار و 500 میلیارد تومان برآورد می‌شد که با توجه به تورم 12 درصدی، امسال این سرمایه 145 هزار میلیارد تومان است، بنابراین حفظ این ثروت مهمترین وظیفه برعهده دامپزشکی به‌شمار می‌رود.

او با بیان اینکه دامپزشکی رصد 182 نوع بیماری طیور،‌ آبزیان و دام را برعهده دارد،‌ افزود: این بیماری‌ها به شکل مستمر با روش‌های مختلف باید رصد و پایش شود تا امنیت غذا و ثروت موجود در این بخش با مخاطره مواجه نشود.

خلج گفت: بزرگترین مخاطره‌ای که جمعیت طیور و آبزیان و حتی بیماری‌های مشترک انسان و دام را با مخاطره مواجه می‌کرد، تا دو سال قبل از مرزهای شرقی کشور وارد می‌شد. اما امروز با تمهیدات اندیشیده شده، پایش دقیقی در این مرزها انجام می‌شود.

وی گفت: با توجه به طول مرزهای خاکی شرق کشور، سالانه حدود 1100 راس دام از این مسیر وارد کشور می‌شد. براساس تدابیر اندیشیده شده، ضمن پایش دام‌ها در نقطه صفر مرزی، زمینه‌ای فراهم شد تا دام از استان سیستان و بلوچستان خارج نشود.

خلج ادامه داد: امروز نه‌تنها دامی از استان سیستان و بلوچستان خارج نمی‌شود، بلکه این استان بین 16 تا 17 هزار تن گوشت قرمز تولید می‌کند.

وی استان‌های خراسان شرقی، کرمان و سیستان و بلوچستان را از پاک‌ترین استان‌ها به لحاظ بیماری تب برفکی معرفی کرد و گفت: اما در داخل کشور به‌دلیل اقتضاء فرهنگی و کوچ‌روی، 22 میلیون جمعیت دامی همواره 46 درصد از قلمرو خاکی ایران را طی می‌کنند و اجرام بیماری‌زا با این حرکت جابه‌جا می‌شود .

عراق و شرق ترکیه از نگاه ما محدوده خاکستری است

خلج همچنین گفت: امروز و با توجه به ناامنی‌هایی که در برخی کشورهای همسایه غربی ایران ایجاد شده است، کشور عراق و شرق ترکیه از نگاه ما محدوده خاکستری است که هیچ پایش دقیقی در خصوص بیماری‌های دام و طیور در آن انجام نمی‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در بخشی از سخنان خود از پیوستن ایران به دو مسیر کنترل بیماری‌های دامی اشاره و اضافه کرد: یک مسیر، موضوع اعلامیه شیراز در خصوص برنامه کنترل تب برفکی است که سال 87 تصویب شد و دیگری هم پیمان منطقه‌ای تب برفکی است.

خلج با اشاره به اینکه 182 کشور جهان، دامپزشکی ایران را مرجع تایید سلامت محصولات دام و طیور صادر شده می‌دانند، گفت: اگر می‌خواهیم تجارتی علمی و پرسود داشته باشیم، احتیاج به دقت بیشتر و رعایت استانداردها داریم.

رئیس سازمان دامپزشکی از مسئولان استان فارس درخواست کرد که با حمایت‌ها و هدایت‌های لازم زمینه ایجاد و توسعه کشتارگاه‌های استاندارد را با هدف ایجاد بسترهای صدور محصولات تولیدی دام و طیور و آبزیان، داشته باشند.

خلج گفت: امروز برای رقابت با سایر کشورها، در بازارهای هدف نظیر کشور عراق، نیازمند ایجاد و توسعه کشتارگاه‌های استاندارد مرغ هستیم