Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۹
کد مطلب : 9139
 

ماهی گران شد؛ مرغ کیلویی 7100تومان
مرجع : اقتصاد آنلاین
 
ماهی گران شد؛ مرغ کیلویی 7100تومان
رییس اتحادیه کشوری مرغ و ماهی در مورد قیمت مرغ گفت: اکنون در کشور حداقل قیمت هر کیلو مرغ زنده ۴۲۵۰ ، حداکثر ۴۷۰۰ و به طور میانگین ۴۴۸۲ تومان است.
منصور نجفی با بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر به طور میانگین قیمت مرغ در کشور در حدود ۶۳۹۹ تومان در هر کیلو است.

وی ادامه داد:حداقل قیمت مرغ ۵۹۰۰ و حداکثر ۷۱۵۰ تومان است و باید گفت در برخی استان ها مانند فارس مرغ افزایش قیمت جزیی داشته و اکنون با میانگین ۶۴۷۰ تومان عرضه می شود و حداقل ۶۴۴۰ و حداکثر ۶۵۰۰تومان قیمت دارد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در زمینه تولید مرغ، هیچ کمبودی وجود ندارد و خوشبختانه شاهد تولید بیش ازنیازبازار هستیم به طوری که مازاد محصول تولید شده اکنون در سردخانه ها وجود دارد.

وی تصریح کرد: اعطای سبد کالا به مردم سبب شده تا میزان خرید مرغ در کشور کاهش یابد اما به حتم در روزهای پایانی سال شاهد رونق این بازار خواهیم بود.

نجفی خاطر نشان کرد: تا پایان سال جاری با کمبود عرضه مواجه نخواهیم بود.

وی درباره بازار ماهی نیز توضیح داد: ماهی به اندازه کافی در بازار وجود داشته و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
وی افزود: در روزهای پایانی سال امیدواریم شرایط دریا مانند جذر و مد، بارندگی، طوفان و حتی مهتابی بودن شب ها به گونه ای باشد به میزان صید لطمه نزند.

نجفی توضیح داد: اگر هوا بارانی و یا طوفانی بوده و یا مهتاب باشد بر میزان صید تاثیر فراوانی داشته و موجب کاهش آن می شود .

وی گفت: خوشبختانه اکنون شرایط جوی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و مشکلی بابت صید ماهی مشاهده نمی شود.
این اظهارات در حالی بیان می شود که اکنون در بازار نوسانات شدید قیمت در اثر کاهش عرضه و افزایش برخی ازانواع ماهی قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است با توجه به سنت دیرینه، ایرانیان معمولا در شب عید اقدام به پختن سبزی پلو و ماهی می کنند که این مساله در کنار بالا رفتن قیمت گوشت و همچنین مرغ سبب شده تا بسیاری ازهموطنان برای خرید ماهی شب عید از هم اکنون اقدام کنند.

با توجه به این روند دور ازانتظار نیست که در روزهای پایانی سال شاهد افزایش بیش ازپیش این قیمت ها و وارد آمدن فشار مضاعف به مصرف کنندگان باشیم. گزارش خبرنگار اقتصادپرس نشان میدهد قیمت هر کیلو انواع ماهی با افزایش حداقل هزار تومانی مواجه شده است.