داخلی     آرشيو خبر     مرغ مادر
Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۹ تير ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب : 1579
 

در سال جاري صورت گرفت؛
مبارزه بيولوژيك با آفات و بيماري‌هاي يك ميليون هكتار زمين كشاورزي كشور
حدود يك ميليون هكتار از اراضي كشاورزي در سال زراعي جاري زير پوشش مبارزه بيولوژيك و غير شيميايي با آفات و بيماريها قرار گرفته است.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
مبارزه بيولوژيك با آفات و بيماري‌هاي يك ميليون هكتار زمين كشاورزي كشور
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي، محمد‌جواد سروش افزود: از سطح يك ميليون هكتار مبارزه بيولوژيك حدود 750 هزار هكتار با استفاده از تجهيزات غير شيميايي مانند تله‌ها و جلب كننده‌ها، كنترل آفات صورت گرفته است.
معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات با بيان اينكه سطح مبارزه بيولوژيك عليه آفات و بيماريها در اراضي كشاورزي حدود 38.5 درصد از برنامه پاياني چهارم توسعه جلوتر است، گفت: در سال آخر برنامه چهارم 220 هزار هكتار مبارزه بيولوژيك با آفات و بيماريها در اراضي كشاورزي هدف‌گذاري شده بود.
سروش به ثبت 14 عامل بيولوژيك در سال زراعي گذشته اشاره و آن را گامي بزرگ در عرصه مبارزه بيولوژيك در بخش كشاورزي توصيف كرد.
وي اظهار داشت: امسال مبارزه با سن مادر در مقايسه با سال زراعي گذشته 2 برابر شده است.
سروش همچنين سطح مبارزه با سن گندم در سال جاري را 640 هزار هكتار عنوان كرد و آن را مرهون مديريت و تلاش شبكه‌هاي مراقبت دانست.
وي در مورد بيماري زنگ زرد گندم نيز گفت: سال زراعي 89-88 بالغ بر 550 هزار هكتار از اراضي كشاورزي با بيماري زنگ زرد گندم مبارزه شده است.
سروش افزود: با توجه به اينكه امسال 22 استان كشور بالاي 140 درصد از حد متوسط، بارندگي داشته اند، بروز پديده زنگ زرد در مزارع گندم را اجتناب ناپذير دانست.
وي در همين حال مبارزه شيميايي با آفات و بيماري‌ها در اراضي كشاورزي را رو به كاهش دانست و گفت: سطح مبارزه شيميايي از 11 ميليون هكتار در سال زراعي 88-87 به 10 ميليون هكتار در سال زراعي 89-88 كاهش داشته است.
سروش در زمينه كنترل ملخ صحرايي، ايران را از كشورهاي موفق در عرصه بين المللي دانست و اظهار داشت: در سال زراعي جاري، اين آفت در سطح 5500 هكتار از اراضي كشاورزي جيرفت و كهنوج كنترل شده است.
به گفته سروش، از ابتداي سال زراعي 89-88 تاكنون در سطح 70 هزار هكتار با ملخ بومي نيز مبارزه شده است.