Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۷
کد مطلب : 9886
 

ضرر مرغداران گلستانی از کاهش تقاضای مرغ و قطع صادارت
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گلستان گفت: به دلیل کاهش تقاضای مرغ و عرضه زیاد در بازار هم اکنون مرغ به زیر قیمت تمام شده در بازار به فروش می رسد و این موضوع باعث ضرر مرغداران شده است.
 
ضرر مرغداران گلستانی از کاهش تقاضای مرغ و قطع صادارت
رحمت الله سمیعی در گفتگو با مهر اظهار کرد: در ماه‌های اخیر به دلیل عرضه بیش از حد مرغ، قیمت آن با روند چشمگیری کاهش پیدا کرد و این افت قیمت شدید موجب زیان به صنعت مرغداران شد.

وی تصریح کرد: شرکت پشتیبانی امور دام برای کنترل بازار اقدام به خرید بخشی از این مرغ های مازاد در بازار کرده است و حدود دو ماه است که این نوسان در بازار وجود دارد.

سمیعی در ادامه مشکل دیگر بازار مرغ را صادرات عنوان کرد و گفت: به دلیل مشاهده شدن آنفولانزای پرندگان در استان مازندران صادرات به کشور عراق هم دچار مشکل شد و همین امر باعث تشدید مشکلات بازار مرغ استان شد.

وی با بیان این که آنفولانزای پرندگان در استان مشاهده نشده است، افزود: به دلیل جلوگیری از هر گونه مشکلاتی هم اکنون صادارت مرغ استان نیز قطع شده است و دلیلی مضاعف برای نوسان این بازار فراهم شده است.

سمیعی بیان کرد: در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم مشکل صادرات به کشورهای عراق و افغانستان را حل کنیم و از این طریق بازار کمی از نوسان خارج شود.

کاهش شدید جوجه ریزی در استان

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی با اشاره به این که مرغ از مرغداران هر کیلو سه هزار و ۷۰۰ تا سه هزار و ۹۰۰ خریداری می شود، گفت: کاهش جوجه ریزی نیز از دیگر اقدامات برای کنترل بازار مرغ بوده است.

وی افزود: استان گلستان توان جوجه‎ریزی ۱۱ میلیونی را در هر ماه دارد که در حال حاضر نزدیک به ۷ میلیون جوجه‎ریزی صورت می‎گیرد و با مدیریت لازم نیاز است این عدد در مرز ۶ میلیون باقی بماند.

سمیعی بیان داشت: مصرف سرانه گوشت در کشور کاهش پیدا کرده و در حال حاضر سرانه مصرف گوشت قرمز و سفید ۳۶ کیلوگرم در کشور است و این در حالی است که میانگین دنیا ۴۲ کیلوگرم و در کشور‌های توسعه‌یافته بالای ۸۰ کیلوگرم است و این سرانه نیز عاملی بر میزان تولید مرغ در کشور است.