Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب : 9534
 

ایران مزیت صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ را دارد
معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی از شروع صادرات آبزیان و فرآورده های لبنی ایران به روسیه خبر داد و گفت: هم اکنون ایران پتانسیل و مزیت صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ به کشورهای همسایه را دارد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
ایران مزیت صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ را دارد
حسن رکنی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره فرآیند صادرات محصولات پروتئینی همچون تخم مرغ، گوشت مرغ، ماهی و فرآورده های لبنی به روسیه، اظهار داشت: براساس پروتکل های صورت گرفته بین ایران و روسیه موضوع صادرات آبزیان و فرآورده های لبنی ایران به روسیه حل شده و بزودی صادرات این محصولات شروع می شود.

وی درباره صادرات مرغ و تخم مرغ نیز افزود: هم اکنون چگونگی صادرات گوشت مرغ ایران به روسیه در دست پیگیری است.

وی با بیان اینکه هم اکنون عملیات کشتار مرغ در برخی از کشتارگاه های ما مطابق شرایط ویژه صادرات صورت می گیرد، گفت: ایران اعلام آمادگی کرده تا طرفین روسی از برخی کشتارگاه های طیور ما بازدید کنند تا موانع صادرات مرغ به روسیه نیز برطرف شود.

معاون وزیر جهادکشاورزی بر بهبود ساختار صادراتی محصولات پروتئینی کشور تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بهبود ساختار صادرات در اولویت برنامه ها قرار دارد و قصد داریم هرچه سریعتر صادرکنندگان ما برای روند مطلوب صادرات به ماشین آلات حمل و نقل سردخانه ای مجهز شوند.

به گفته رکنی، در شش ماهه نخست امسال صادرات گوشت مرغ ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته 80 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: ایران دارای مزیت در افزایش تولید دام و طیور است و باید از فرصت های موجود استفاده زیرا این امر می تواند به شکوفایی تولید و تنظیم بازار داخلی کمک کند و ارزآوری خوبی برای کشور به همراه داشته باشد.

معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر روسیه سالانه 200 هزارتن گوشت مرغ وارد می کند بنابراین تجار ما باید به دنبال گرفتن بخشی از بازار این محصول باشند.

وی ادامه داد: هم اکنون ماهانه 10 هزارتن گوشت مرغ مازاد بر نیاز داریم که باید شرایط را برای صادرات آن مهیا کنیم و در صورت ثبت سفارش صادراتی می توان به سرعت سقف تولید مرغ کشور را نیز افزایش داد.

رکنی درباره صادرات تخم مرغ نیز گفت: در شرایط فعلی برای صادرات تخم مرغ از کشورهای همسایه به غیر از روسیه درخواست های زیادی داریم و در تلاشیم شرایط را برای صادرات این محصول به روسیه و دیگر کشورها فراهم کنیم.

وی افزود: طی 40 روز اخیر، بیش از 12 هزارتن تخم مرغ به کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس صادر شده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی روند صادرات دام سبک را نیز مطلوب برشمرد و گفت: طی سه ماهه اخیر، بیش از 250 هزار راس دام سبک به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شده است.