Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۸
کد مطلب : 8742
 

برای پیشگیری از شیوع بیماری نیوکاسل طیور،واکسیناسیون ضروری است
رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیوردامپزشکی استان کرمانشاه معتقد است، برای پیشگیری از شیوع بیماری نیوکاسل بین جمعیت طیور، رعایت بهداشت و همچنین واکسیناسیون منظم ضروری می باشد.
 
برای پیشگیری از شیوع بیماری نیوکاسل طیور،واکسیناسیون ضروری است
به گزارش باشگاه خبرنگاران کرمانشاه

علیرضا حیدری گفت: بیماری نیوکاسل یکی از بیماری های شناخته شده ویروسی بین طیور است که به چند شکل مختلف گوارشی، تنفسی، عصبی و ... خود را نشان می دهد.
وی ادامه داد: بر اساس سویه های ویروس، بیماری می تواند شدت و ضعف و به تبع آن تلفات کم یا زیادی داشته باشد.

به گفته این مسئول، بیماری نیوکاسل بیماری اندمیک منطقه است که در نقاط مختلف کشور و حتی جهان شناخته شده است.

حیدری با بیان اینکه بیماری بیشتر در فصل پاییز که هوا سرد می شود شیوع پیدا می کند، عنوان کرد: علائمی که این بیماری در طیور ایجاد می کند شامل کبود شدن تاج و ریش است که همه حتی روستاییان نیز با این علائم آشنایی دارند.

وی با اشاره به اینکه واکسن بیماری نیوکاسل در بازار موجود است، افزود: مرغدارانی که با دامپزشکی همکاری دارند می توانند برنامه زمانبندی واکسیناسیون را از کارشناسان دامپزشکی دریافت کنند.

حیدری ادامه داد: امسال برای اولین بار از اعتبارات دولتی واکسن نیوکاسل خریداری شده و در روستاهایی که طیور بومی دارند و در اطراف آنها مرغ داری وجود دارد توزیع خواهد شد تا از شیوع این بیماری جلوگیری شود.

وی در پایان از مرغداران خواست رعایت بهداشت و تزریق واکسن را در دستور کار قرار دهند تا از شیوع بیماری نیوکاسل بین طیور پیشگیری شود.