Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۲
کد مطلب : 10074
 

قیمت تخم‌مرغ در نیمه دوم سال متعادل‌تر می‌شود/ بیمه بزرگ‌ترین مشکل مرغداران
پیش‌بینی می‌شود که قیمت تخم‌مرغ در نیمه دوم سال وضعیت متعادل‌تری داشته باشد و مرغداران کمتر متوجه ضرر و زیان شوند.
مرجع : ایانا
 
قیمت تخم‌مرغ در نیمه دوم سال متعادل‌تر می‌شود/ بیمه بزرگ‌ترین مشکل مرغداران
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن امروز در همایش گرامیداشت 60 سالگی پرورش مرغ تخم‌گذار ایران با اعلام این خبر گفت: توان تولید تخم‌مرغ کشور با تخم‌مرغ بومی یک میلیون و 200 هزار تن است، در حالی که تنها 930 هزار تن آن استفاده می‌شود.
رضا ترکاشوند درباره اختلاف قیمتی تخم‌مرغ نیز افزود: قیمت تخم‌مرغ در سال 89، یک‌هزار و 249 تومان بوده و قیمت فروش آن یک‌هزار و 130 تومان است.
وی خاطرنشان کرد: به‌غیر از سال 1390 که روند قیمتی تخم‌مرغ مناسب بود، در بقیه سال‌ها شاهد بیلان منفی بوده‌ایم.
ترکاشوند ادامه داد: سال 1390 به‌دلیل مشکل آنفلوآنزا و حذف 17 میلیون گله، تولید تخم‌مرغ 100 هزار تن کاهش یافت.
وی تصریح کرد: در سال جاری قیمت تمام‌شده سه‌هزار و 800 تومان است و قیمت فروش نیز دوهزار و 900 تومان گزارش شده است.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن پیش‌بینی کرد که در نیمه دوم سال جاری قیمت‌ها متعادل‌تر شود.
ترکاشوند یادآور شد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده برای تولید 930 هزار تن تخم‌مرغ، 37.5 میلیون جوجه‌ریزی نیاز است که به نیمه نخست سال جاری 60 درصد و در نیمه دوم 40 درصد آن انجام می‌شود.
وی تأکید کرد: اگر برنامه‌ریزی نباشد، با مازاد تولید روبه‌رو خواهیم بود؛ بنابراین لازم است متناسب با ظرفیت‌ها برنامه‌ریزی کنیم.
ترکاشوند اظهار داشت: در اوایل دهه 80، حذف مرغ‌های پیر توسط صنف مرغ تخم‌گذار با مشارکت دولت در دستور کار قرار گرفت و در سال 90، طرح ناجی توسط اتحادیه مرغداران میهن و صنف مرغ تخم‌گذار پیشنهاد شد، اما متأسفانه با استقبال خوبی روبه‌رو نشد.
وی همچنین گفت: در سال 91 مسئولیت تنظیم بازار و صادرات تخم‌مرغ به اتحادیه محول شده است و در سال 92 نیز اتحادیه درخواست مدیریت جوجه‌ریزی را مطرح کرد که وزارت جهاد کشاورزی مشروط به مناسب بودن زیرساخت‌ها آن را قبول کرد.

سامانه مدیریت مرغداری‌ها، همه جوانب را در نظر بگیرد
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن افزود: سامانه مدیریت مرغداری‌ها توسط اتحادیه در سال گذشته راه‌اندازی و مدیریت جوجه‌ریزی به این اتحادیه محول شد و بر اساس آن، همه عوامل اجرایی موظف به انجام آن هستند.
ترکاشوند خاطرنشان کرد: برآورد تولید و حتی نیاز این صنعت در این بخش طراحی شده است که امیدواریم بتواند هماهنگی‌های لازم را ایجاد کند.
وی ادامه داد: بیش از 90 درصد جوجه‌ریزی کشور تحت پوشش سامانه فوق است، اما باید برای سیستماتیک کردن آن به‌گونه‌ای که تمامی جوانب در آن لحاظ شود، اقداماتی انجام شود.
ترکاشوند تصریح کرد: تمدید پروانه واحدها بر عهده سازمان نظام مهندسی کشاورزی بوده که پیشنهاد شده است اتحادیه بتواند آن را به انجام برسد.
وی یادآور شد: بیمه تولید برای این بخش مهم بوده و لازم است اقدامات لازم برای بیمه فراگیر این بخش لحاظ شود.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن تأکید کرد: دولت یارانه‌ای به صنعت مرغ تخم‌گذار پرداخت نمی‌کند، بنابراین با بیلان منفی در برخی مواقع روبه‌رو هستیم که لازم است برای این مسئله فکری اساسی شود.