Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب : 9641
 

عضو هیات مدیره انجمن طیور ایران :
زیر ساخت‌های کشور برای صادرات محصولات کشاورزی آماده نیست
با توجه به مشکلی که اخیرا برای کشاورزان گوجه فرنگی کار پیش آمد یا پیش از آن برای تولید کنندگان مرغ ایجاد شد، نشان می‌دهد زیر ساخت‌های کشورمان برای صادرات آماده نیست، اما برای واردات، یک اشاره کافی است.
مرجع : روزنامه جمهوری اسلامی
 
زیر ساخت‌های کشور برای صادرات محصولات کشاورزی آماده نیست
مهدی معصومی اصفهانی عضو هیات مدیره انجمن طیور ایران با اشاره به ذخیره سازی 150 هزار تن مرغ در سردخانه‌ها و ورود بیش از اندازه مرغ به بازار ادامه داد: این مشکلات علیرغم تلاش‌های وزیر جهاد کشاورزی برای به دست گرفتن بخش بازرگانی کشاورزی همچنان وجود خواهد داشت زیرا برای صادرات یک محصول باید از هفت خان رستم عبور کرد در حالیکه به محض نیاز درهای واردات با فشارهای مختلف باز می‌شود.
وی ادامه داد: در صنعت طیور مزیت نسبی داریم اما تاکنون سیاستی برای صادرات نداشته‌ایم اما اگر فضا برای تصمیم سازی بخش خصوصی باز شود، این امکان فراهم خواهد شد. صنعت طیور چون به طور کامل تحت نظارت کامل دولت قرار داشته است، بخش خصوصی نتوانست قدرت بگیرد در حالیکه برای شکوفایی این صنعت و حضور در بازارهای صادراتی لازم است تا بخش خصوصی نقش تصمیم سازی در این بخش هم پیدا کند.
وی ادامه داد: از آنجا که مرغ و تخم مرغ جزو کالاهای اساسی کشور به حساب می‌آیند دولت سیاست‌گذاری در این بخش را انجام می‌دهد اما امیدواریم با سیاست‌های دولت یازدهم و توجهی که در اتاق بازرگانی به بخش کشاورزی شده است، فضایی ایجاد شود تا صنعت طیور از سیستم تفکر دولتی و تصمیمات صددرصد دولتی به سمت تصمیمات بخش خصوصی و واگذاری این صنعت به اتحادیه‌ها یا سندیکاهای تخصصی، حرکت کند. با این کار قیمت تمام شده تولید کاهش پیدا می‌کند، کیفیت تولید بهبود می‌یابد، واردات محصولات بی‌کیفیت محدود و امکان صادرات فراهم می‌شود.