Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۰۳
کد مطلب : 8660
 

امسال آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه می گوید: در شش ماهه نخست امسال موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمانشاه مشاهده نشده است.
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان
 
امسال آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است
نادر پرور گفت: هرساله جمعیت طیور در قالب طرحی، در برابر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مورد پایش و مراقبت قرار می گیرد که در نیمه اول امسال نیز 517 نمونه تصادفی از بین جمعیت صنعتی و بومی استان انتخاب و بیش ازدو هزار مورد آزمایش بر روی آنها انجام شد و مورد خطرناکی مشاهده نشد.

وی ادامه داد: با شروع فصل سرما و همچنین آغاز مهاجرت پرندگان مهاجر امکان شیوع و انتقال این بیماری بیشتر می شود و از همین رو لازم است مردم در صورت مشاهده هرگونه تلفات ناگهانی، جهت پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به دامپزشکی خبر دهند.

استان کرمانشاه در خصوص تب مالت جز استان های با آلودگی بالا محسوب می شود و تنها راه مبارزه با این بیماری پیشگیری است.

وی افزود: زمانی که یک دام آلوده شد نمی میرد، اما به مخزن آلودگی تبدیل می شود و ترشحات، شیر، خون و ... بدن آن می تواند سایر دام ها و انسان را مبتلا سازد.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه تب مالت تلفات زیادی در دام و انسان ایجاد نمی کند، گفت: سقط جنین و کاهش تولیدات دامی از مهمترین پیامدهای تب مالت است و اگر موردی در یک دامداری مشاهده شود به راحتی حذف نمی شود و نیازمند اصول قرنطینه ای شدید است.

به گفته این مسئول طرح تست و کشتار دام آلوده در برابر تب مالت به استانداری ارائه شده، اما به دلیل مشکلات مالی هنوز تایید نشده است.

پرور تصریح کرد: چنانچه این طرح تایید شود طی مدت دو یا سه سال آلودگی به تب مالت را به نحو قابل توجهی کاهش خواهیم داد.

به گفته این مسئول، در قالب طرحی دیگر نیز باقیمانده دارویی، سموم، رنگها و فلزات سنگین در فرآورده های دامی خام پایش می شود که در این خصوص نیز 360 نمونه از ماهیان گرم آبی و سردآبی، تخم مرغ، شیر، عسل، گوشت قرمز و سفید و ... مورد آزمایش قرار گرفته اند.

:این طرح با کمک کارشناسان تا پایان دی ماه ادامه دارد و گامی موثر در جهت حفظ سلامت مردم است.