Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۸
کد مطلب : 11188
 

فرآورده‌های خوراک طیور خراسان‌جنوبی به کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود
مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی گفت: در سال 96 تلاش خواهیم کرد فرآورده‌های خوراک طیور را به کشورهای آسیای میانه و روسیه صادر کنیم.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
فرآورده‌های خوراک طیور خراسان‌جنوبی به کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود
علیرضا رفیعی‌پور، امروز(20 فروردین) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال 95، ارزش تولیدات طیور گوشتی، 250 میلیارد تومان، ارزش تولیدات مرغ تخم‌گذار، 13 میلیارد تومان و ارزش تولیدات مرغ مادر، 5 میلیارد تومان بوده است. همچنین ارزش تولیدات شترمرغ، حدود 12 میلیارد ریال، کبک و بلدرچین، حدود یک میلیارد تومان و ارزش تولیدات بوقلمون در سال 95، حدود یک میلیارد تومان بوده است.

رفیعی‌پور گفت: تعبیر شعار سال در دامپزشکی این است که به دنبال خوداتکایی و خودکفایی در تولیدات برای تأمین نیاز کشور باشیم و مازاد را به مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای صادر ‌کنیم.

وی با بیان اینکه دامپزشکی استان در اقدامات کنترلی و مبارزه‌ای وظیفه خود را به‌درستی انجام داده است، تصریح کرد: کنترل و مبارزه با بیماری‌ها و مدیریت بهداشتی در تمامی محافل تولیدی، جزء وظایف دامپزشکی است.

مدیر کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی ادامه داد: بیست و چهار استان کشور درگیر بیماری آنفولانزاری فوق حاد پرندگان هستند و خراسان‌جنوبی نیز جزء این استان‌ها است و ستاد آنفولانزای فوق حاد پرندگان استان در این مورد وظیفه خود را به‌خوبی انجام داده و از طرف مرکز، 40 میلیارد تومان برای جبران خسارت به تصویب رسیده و در حال پرداخت شدن به استان است .

وی تصریح کرد: شروع هر تولیدی منوط به حضور مستمر ناظر بهداشتی و شرعی است و اداره‌کل دامپزشکی در تمامی مراحل تولید و همچنین در مرحله حمل و نقل، کشتارگاه و سردخانه‌ها نظارت مستمر بر تولید دارد.

مدیر کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی افزود: در بحث خوراک طیور بیش از 21 میلیون کیلوگرم در سال 94 با ارزش ریالی 10 میلیون دلار تولید شده که به 27 میلیون کیلوگرم در سال 95 با ارزش ریالی 13 میلیون دلار رسیده است. در سال 96 تلاش خواهیم کرد فرآورده‌های خوراک طیور را به کشورهای آسیای میانه و روسیه صادر کنیم.

وی با بیان اینکه در استان، سومین سال است که در مورد بیماری تب کنگو گزارش مشکوک نداشته‌ایم، افزود: در سال 95 رجوع متقاضیان به کشتارگاه‌ها، 20 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در سال گذشته بیش از 25 میلیون جوجه‌ریزی داشتیم که حدود 10 میلیون قطعه در استان کشتار شده و برای حدود 14 میلیون آن مجوز حمل به سایر استان‌های کشور با اولویت استان سیستان و بلوچستان گرفته شده است.

وی بیان کرد: اداره‌کل دامپزشکی استان در بحث مبارزه با بیماری‌های دامی در سال گذشته در 14 مورد خون‌گیری، تست و واکسیناسیون علیه بیماری‌های دام انجام داده است.

مدیر کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: مجموع آزمایشات انجام شده روی دام‌ها در سال 95، در بخش دولتی و خصوصی 45 هزار مورد بوده است که این آزمایشات در تشخیص بیماری و اقدامات به‌موقع علیه بیماری‌ها ما را یاری می‌کند.

رفیعی‌پور بیان کرد: سال 95 اداره‌کل دامپزشکی سال خوبی را در بحث آموزش و به‌روزرسانی همکاران دولتی و خصوصی انجام داده است که 8400 نفر- ساعت آموزش دیدند و 54 میلیون تومان صرف آموزش شده است.

وی دلیل موفقیت اداره‌کل دامپزشکی استان، اهمیت به نظرات ذی‌نفعان و مردم و داشتن فرهنگ انتقادپذیری دانست و افزود: شایعه مرغ هورمونی موضوعی بی‌اساس و غیرعلمی است و خوشبختانه هر 11 شهرستان استان، امکان تولید مرغ بدون آنتی‌بیوتیک را دارند. در سال گذشته بیش از 2 میلیون کیلوگرم مرغ بدون آنتی‌بیوتیک در استان تولید کرده‌ایم.

وی بیان کرد: در استان 25 واحد مرغداری وجود دارد که مرغ بدون آنتی‌بیوتیک تولید می‌کنند، همچنین 360 تا 400 واحد مرغداری در استان جوجه‌ریزی دارند و مجموع مرغداری‌های مجاز و غیرمجاز 760 واحد است.

وی ادامه داد: اداره‌کل دامپزشکی استان طی سال‌های گذشته، حضور پررنگی در محافل بین‌المللی داشته است که در نتیجه آن در سال 95، کد IR و برند حلال برای استان صادر شد.

مدیر کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی افزود: اداره‌کل دامپزشکی استان در سال 95، بیشترین تبادلات تحقیقاتی و علمی با کشورهای مختلف پنج قاره داشته است، همچنین در زمینه دستاوردهای نوین پیشگیری از بیماری‌ها و اثبات ارتقاء بهداشتی محصولات رشد داشته است.

وی با بیان اینکه اولویت کاری سال 96 اداره کل دامپزشکی استان، توجه به پدافند غیرعامل زیستی و برنامه‌ریزی برای آن است، افزود: در این خصوص، با انجام رزمایش‌های متفاوت با دستگاه‌های مختلف، باید توان مقابله با تهدیدات ناخواسته در استان را ارتقا داده و ظرفیت‌سنجی استان را بالا ببریم.

مدیر کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: اولویت دیگر دامپزشکی، در سال 96، بحث باقی‌مانده‌های دارو، مواد شیمیایی و آلاینده‌ها در فرآورده‌ها است و امیدواریم با تمرکز در این خصوص، به نقطه اطمینان برسیم.

رفیعی‌پور با بیان اینکه تولیدات در استان، بیش از مصرف است، افزود: اداره‌کل دامپزشکی استان در سال‌های 94 و 95، در بحث ارزیابی عملکرد مقام نخست کشور را به‌دست آورده است.