Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۳
کد مطلب : 10683
 

عضو اتاق تهران: ساماندهی بازار مرغ نیازمند صادرات است
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: مشکل قیمت مرغ ناشی از مازاد تولید است و ساماندهی این بازار به صادرات نیاز دارد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
عضو اتاق تهران: ساماندهی بازار مرغ نیازمند صادرات است
به گزارش پایگاه خبری اتاق تهران، «مهدی معصومی اصفهانی» افزود: مازاد تولید مرغ را بنابر دلایلی نمی توان صادر کرد. همچنین قدرت خرید مردم پایین آمده است و نمی توانند مرغ بخرند.
نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران گفت: واردات برخی کالا با ارز مبادله ای ممنوع است و مرغ خرد نشده تازه یا سرد کرده، قطعه‌های تازه یا سرد کرده مرغ، کره بسته‌بندی شده به صورت 500 گرمی و کمتر و کره بسته‌بندی شده به صورت بسته‌های بیش از 500 گرمی بین این اقلام قرار دارد که واردات آنها از این پس با استفاده از ارز بانکی صورت نمی گیرد و ثبت سفارش آنها فقط از محل ارز متقاضی است.
به گفته وی، در چند روز گذشته قیمت مرغ ارزان تر شده اما این امر مقطعی است و مرغدار نمی تواند مشکلات خود را با نوسان لحظه ای قیمت مرغ برطرف سازد.
معصومی اضافه کرد: مرغ روزانه تولید نمی شود، بلکه مرغداران محصول خود را در دوره های سه ماه یکبار روانه بازار می کنند و از نوسان روزانه قیمت مرغ آسیب می بینند و نمی توانند برنامه ریزی کنند.
وی افزود: مشکلی که وجود دارد ناشی از ذهنیت بد مصرف کننده درباره این محصول است و مردم تصور می کنند مرغ همیشه گران است و زمانی که قیمت مرغ کاهش پیدا می کند، از سوی دولت اطلاع رسانی لازم صورت نمی گیرد که مرغدار چه میزان به جامعه یارانه می دهد.
معصومی یادآور شد: زمانی که قیمت مرغ مقداری از میزان متعارف افزایش پیدا می کند، از سوی دولت اعلام می شود مرغ گران شده است و این، بر ذهن مردم اثر بدی می گذارد.
به گفته معصومی، تولیدکنندگان مرغ اکنون نزدیک به 15 هزار ریال (1500 تومان) به ازای هر قطعه مرغ به جامعه یارانه می دهند و بنابراین مرغدار زیان می کند اما از بدنه دولت نسبت به این مساله واکنشی نشان داده نمی شود.
وی تاکید کرد اکنون قیمت به طور مقطعی افزایش یافته است اما یک هفته و یک روز تغییر قیمت برای تولیدکننده منشا اثر نیست و مشکل مرغدار زمانی حل می شود که در یک دوره زمانی طولانی حاشیه سود مناسبی داشته باشد.
وی ضعف صنعت مرغ و تخم مرغ در قالب صنایع تبدیلی را مشکل آفرین دانست و گفت: در شرایط مناسب می توان هنگام مازاد تولید از صنایع تبدیلی بهره گرفت.
به گزارش ایرنا، پیش از این وزیر جهاد کشاورزی گفته بود ظرفیت‌های ایجاد شده در کشور برای تولید گوشت مرغ، بیشتر از میزان تقاضا و میزان مصرف آن است؛ همچنین باید با فاصله‌ کمی پس از تولید، مصرف محصول صورت گیرد و نمی‌توان آن را در جایی ذخیره کرد.
وی افزوده بود: همه تلاش ها برای برقرارسازی مشوق‌های صادرات مرغ است اما برنامه ریزی لازم برای صادرات محصولات کشاورزی در کشور وجود ندارد.
بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، پارسال سهم صادرات کشاورزی به میزان سه میلیون و 798 هزار تن به ارزش سه میلیارد و 988 میلیون دلار بود که به ترتیب از نظر وزن و ارزش نسبت به سال 1393 کاهش هشت و 14 درصدی را ثبت کرد.