Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۴
کد مطلب : 10330
 

تولید بیش از نیاز مرغ، علت اصلی زیان مرغداری‌های همدان
‌معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه تولید بیش از نیاز مرغ در استان علت اصلی زیان مرغداری‌هاست، اظهار کرد: جهادکشاورزی درصدد سهمیه‌بندی کردن جوجه‌ریزی برای مرغداری‌هاست تا از این طریق بتواند تولید را متناسب با تقاضای بازار کند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
تولید بیش از نیاز مرغ، علت اصلی زیان مرغداری‌های همدان
"محمد نظرپور"، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، اظهار کرد: در حال حاضر شرکت پشتیبانی قیمت تضمینی مرغ را به ازای هر کیلوگرم 6 هزار و 500 تومان تعیین کرده و با این مبلغ مرغ آماده طبخ منجمد خریداری می‌کند.

وی تعداد واحدهای پرورش مرغ گوشتی را 500 واحد با ظرفیت تولید هشت میلیون و 600 هزار قطعه دانست و با بیان اینکه شهرستان‌های نهاوند و ملایر رتبه نخست تولید مرغ استان را دارند، عنوان کرد: شهرستان‌های تویسرکان و بهار نیز رتبه نخست استان را از لحاظ ظرفیت تولید دارا هستند.

نظرپور ادامه داد: در حال حاضر در مرغداری‌های استان سالیانه به طور میانگین سه دوره جوجه‌ریزی صورت می‌گیرد که درصدد ارتقاء آن به 5 تا 6 دوره هستیم.

وی تصریح کرد: دوره‌های جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها 60 روزه است، اما تلاش می‌کنیم بتوانیم این دوره‌ها را 42 روزه کرده و به دوره‌های استاندارد نزدیک کنیم.

معاون بهبود تولیدات دامی استان با اشاره به اینکه همدان پتانسیل تولید 70 هزار تن مرغ را دارد، افزود: از این میزان 20 هزار تن مازاد بر مصرف است که به استان‌های دیگر صادر می‌شود.

وی سرانه مصرف مرغ در استان را 26 کیلوگرم دانست و عنوان کرد: برخی از خانواده‌ها بر این باورند که از هورمون‌ها برای رشد سریع مرغ‌ها استفاده می‌شود، در حالی که این موضوع کاملا نادرست بوده و صحت ندارد.

نظرپور خاطرنشان کرد: عمده غذای مرغ‌ها ذرت و سویا بوده و با توجه به اینکه سرانه مصرف در استان پایین است، باید فرهنگ‌سازی لازم برای افزایش مصرف صورت گیرد.