Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب : 9123
 

نخستین مینی سالن نگهداری مرغ تخم گذار خاورمیانه در چالوس افتتاح شد
اولین مینی سالن نگهداری مرغ تخم گذار تحت نظارت پارک علم و فناوری در چالوس راه اندازی شد.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
نخستین مینی سالن نگهداری مرغ تخم گذار خاورمیانه در چالوس افتتاح شد
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی سلیمانی نیا رئیس شرکت تعاونی آذرنوش گستران چالوس صبح سه شنبه در حاشیه افتتاح این طرح گفت: برای اولین بار و تنها مینی سالن نگهداری مرغ تخم گذار در خاورمیانه تحت نظارت پارک علم وفناوری و سازمان جهاد کشاورزی در چالوس افتتاح شد.

رئیس شرکت تعاونی آذرنوش گستران چالوس گفت: این طرح در سال 89 به ثبت رسید و به مدت سه سال تحت نظارت پارک علم و فناوری و سازمان جهاد کشاورزی بود و در این طرح تخم مرغ‌های تولید شده توسط این مینی‌سالن‌ها، ارگانیک بوده و از کیفیت غذایی بالایی برخوردار هستند.

مهدی سلیمانی نیا گفت: مینی سالن نگهداری مرغ تخم‌گذار با ظرفیت 400 قطعه‌ای مکانیزه و قابل کنترل از نظر دما، رطوبت و گاز آمونیاک توسط موبایل است و همچنین کمترین هزینه انرژی به‌نسبت واحد صنعتی، قابلیت جابجایی مینی سالن و کیفیت بالای تخم مرغ از مهم‌ترین ویژگی‌های این‌طرح است.

وی افزود: پرورش مرغ‌های تخم‌گذار در سیستم بسته بدون انتشار هیچ‌گونه صدا و بو از سالن به محیط بیرون از دیگر ویژگی‌های این مینی سالن است.

سلیمانی‌نیا با بیان این مطلب که این طرح قابلیت تولید روزانه بالغ بر 550 تخم مرغ را دارد گفت: ابعاد این کانکس 6 متر در 2.40متر مربع و ظرفیت 400 قطعه مرغ تخم‌گذار است که با ایجاد شب و روز مصنوعی به‌کار تولید می‌پردازد.

علی درخشیده نائب رئیس شرکت تعاونی آذرنوش گستران چالوس گفت: از مزایای این دستگاه اشتغالزایی فراگیر در تولید تخم مرغ در سطح استان ، کشور و امکان صادرات آن به‌کشورهای همسایه است و در حال حاضر 9 کشور از کشورهای همسایه شامل عراق، افغانستان، تاجیکستان، گرجستان، بحرین، عمان، امارات، ارمنستان و کویت خریدار تخم مرغ ایران هستند.

نائب رئیس شرکت گفت: به‌علت واگذاری محدود ومتناسب با نیاز منطقه، مشتریان با اولویت بالاتر این طرح، کشاورزان، دامداران و متقاضیان اشتغال فارغ التحصیل در رشته‌های مربوطه هستند.

وی افزود: این مینی‌سالن‌ها در کوتا‌هترین زمان ممکن ساخته شده، به‌دست مشتریان خواهد رسید و به ازای هر مینی سالن یک شغل به‌طور مستقیم با میانگین درآمد بالغ بر یک میلیون تومان در ماه ایجاد می‌شود.

درخشیده بیان داشت: در حال حاضر دو کشور از کشورهای خریدار تخم مرغ ایران ،آمادگی خود را جهت راه‌اندازی خط تولید تخم مرغ در کشور خودشان اعلام کردند.