Share/Save/Bookmark
 
پنجشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۸
کد مطلب : 9853
 

مرز اقلیم کردستان به روی تخم‌مرغ‌ صادراتی ایران بسته شد/ مصرف تخم مرغ در ماه رمضان کاهش می‌یابد
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: به دنبال منتشر شدن اخباری مبنی بر آنفلوانزای پرندگان در مازندران مرز کردستان به روی تخم‌مرغ‌های صادراتی ایران بسته شد.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
مرز اقلیم کردستان به روی تخم‌مرغ‌ صادراتی ایران بسته شد/ مصرف تخم مرغ در ماه رمضان کاهش می‌یابد
ناصر نبی‌پور شیری رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: در پی دریافت گزارش تلفات غیرعادی طیور بومی در روستایی در مازندران قیمت تخم مرغ که مدتی در حال افزایش و رسیدن به قیمت واقعی بود به میانگین 3400 تومان در هر کیلوگرم درب مرغداری کاهش یافت.

وی افزود: پس از اعلام وجود آنفلوانزای پرندگان در برخی کشورها از جمله ترکیه، کشور عراق واردات تخم مرغ از این کشور را قطع کرد و بخشی از واردات خود را در یک ماه اخیر از ایران تأمین می‌کرد، اما با اعلام مطرح شدن بیماری آنفلوانزای پرندگان در برخی مناطق کشور مرز کردستان برای واردات تخم مرغ از ایران بسته شد.

نبی‌پور شیری اظهار داشت: قیمت تخم مرغ در روزهای اخیر به 3800 تا 4100 تومان درب مرغداری رسیده بود اما با مطالب مطرح شده راجع به آنفلوانزای پرندگان در ایران این قیمت‌ها به 3200 تا 3600 تومان کاهش یافت.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در مورد مصرف تخم مرغ در ماه رمضان اظهار داشت: در سال‌های اخیر مصرف تخم‌مرغ در ماه رمضان همواره کاهش داشته و پیش‌بینی می‌‌شود، این محصول در این ماه افزایش قیمت نداشته باشد.

براساس این گزارش، یکی از صادرکنندگان تخم مرغ به کشور عراق با تائید این خبر، اظهار داشت: تمامی مرزهای عراق از جمله کردستان و شلمچه به روی تخم مرغ ایرانی بسته‌ شده‌اند.

وی افزود: کلیه محموله‌های تخم مرغی که در روزهای قبل در مرز کشور عراق بوده به این کشور وارد شده، اما هیچ محموله جدید صادراتی از تخم مرغ ایرانی به این کشور وارد نمی‌شود.

این صادر کننده تخم مرغ اظهار داشت: عراق چندی پیش با شیوع آنفلوانزای پرندگان در ترکیه، مرزهای خود را به روی صادرات تخم مرغ ترکیه بست و احتمالا افغانستان هم به زودی این محدودیت را در مورد ایران اعمال کند.

براساس این گزارش: روز گذشته سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسما وقوع آنفلوانزی پرندگان تحت تیپ H5N1 را در روستایی در منطقه مازندران تایید کرد.