Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۸
کد مطلب : 11338
 

سهم بهای جوجه در قیمت تمام‌شده مرغ طی ۱۶ سال گذشته +نمودار
قیمت تمام‌شده مرغ، متشکل از عوامل مختلفی است که بخشی از آن شامل جوجه یکروزه می‌شود؛ سهمی که در سال‌های مختلف، نوسان‌های متفاوتی را تجربه کرده است.
مرجع : ایانا
 
سهم بهای جوجه در قیمت تمام‌شده مرغ طی ۱۶ سال گذشته +نمودار
هر محصولی که به بازار عرضه می‌شود، دارای هزینه‌ای برای تولید است. این هزینه از تهیه مواد اولیه گرفته تا مصارف جانبی را دربر می‌گیرد. تولید گوشت مرغ نیز از این قاعده مستثنی نیست. به عبارتی نهاده‌هایی مانند دان و جوجه یکروزه، جزو اصلی‌ترین مواردی است که برای تولید گوشت مرغ، باید وجود داشته باشد. به همین دلیل، هر گونه نوسان قیمتی در این نهاده‌ها به‌طور مستقیم بر قیمت تمام‌شده کالای نهایی، تأثیرگذار بوده و تعیین‌کننده درجه سود تولیدکننده است.

سیر صعودی قیمت جوجه از سال گذشته، اعتراض تولیدکنندگان مرغ را برانگیخت. آنها اعتقاد دارند که تا پیش از گرانی، سهم نرخ این نهاده در قیمت محصول نهایی، حدود ۱۲ درصد بود، اما اکنون به حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد رسیده است؛ در حالی که بسیاری از جنبه‌های معادله هنوز مجهول به نظر می‌رسد. به عبارتی اینکه مرغ تولید شده در چه میانگین وزنی قرار دارد و نوسان قیمت خوراک تا چه حد بالا و پایین می‌شود، پارامترهایی هستند که ما را در شناخت بهتر مسئله یاری می‌کنند.آمارها نشان می‌دهد که کمترین سهم بهای جوجه در فروش مرغ زنده با متوسط وزن ۲,۶ کیلوگرم با ۹.۳ درصد در سال‌های ۸۷ و ۹۳ بوده است. این مقدار در سال گذشته که مرغداران بیشترین اعتراض را نسبت به قیمت جوجه داشتند، به ۱۲ درصد رسید. در حالی که این نرخ در سال ۸۹ با ۱۶.۶ درصد به بالاترین میزان خود طی ۱۶ سال گذشته رسیده است. به‌طور میانگین، سهم نرخ جوجه در قیمت تمام‌شده مرغ طی این سال‌ها ۱۱.۲۲ درصد تخمین زده می‌شود.

بنابراین به‌نظر می‌رسد اگرچه مرغداران در برخی برهه‌های زمانی مجبور شده‌اند جوجه را گران‌تر از حد معمول خریداری کنند، اما این هزینه را در محصول خروجی با وزن بالاتر تا حدودی جبران کرده‌اند.