Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۵
کد مطلب : 10258
 

مصوبه جدید دولت، متوسط قیمت شیرخام را به 1350 تومان رساند/ لزوم صادرات 100 هزار تن مرغ از کشور
مصوبه اخیر سازمان حمایت، درباره افزایش 10 درصدی قیمت شیرخام و شش درصدی سه محصول لبنی پرمصرف (شیر، پنیر و خامه) متوسط قیمت شیرخام دامداران را به یک‌هزار و 350 تومان رساند.
مرجع : ایانا
 
مصوبه جدید دولت، متوسط قیمت شیرخام را به 1350 تومان رساند/ لزوم صادرات 100 هزار تن مرغ از کشور
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) درباره وضعیت مرغ و رفع مشکلات موجود مرغداران گفت: شرایط تولید در حال حاضر مناسب است، به‌گونه‌ای که تا دو سال گذشته که تأمین مرغ مدنظر ما بود، در حال حاضر مازاد تولید داریم و باید به فکر صادرات بیشتر باشیم.
حسن رکنی افزود: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود که دو میلیون و 100 هزار تن تولید مرغ داشته باشیم که حداقل 100 هزار تن آن باید صادر شود.
وی با اعلام اینکه میانگین تولید و مصرف ایران در مقایسه با سایر کشورها بالا است، خاطرنشان کرد: میانگین تولید و مصرف گوشت مرغ در دنیا کمتر از 15 کیلوگرم است، در حالی که این رقم در ایران بیش از 25 کیلوگرم برآورد شده است.
رکنی ادامه داد: زیرساخت‌های مناسبی در صنعت مرغداری وجود دارد، اما باید به‌دنبال باز کردن مرزهای کشور باشیم، به‌گونه‌ای که در حال حاضر مرغ و تخم‌مرغ ایرانی به هفت کشور دنیا صادر می‌شود و باید به‌دنبال بازارهای جدید دیگری باشیم تا بتوانیم حضور چشم‌گیری در بازار آنها داشته باشیم.
وی تصریح کرد: در حال حاضر گرایش به مصرف مرغ‌های سنگین در کشور جا افتاده که لازم است با فرهنگ‌سازی اصلاح شود و خانوار ایرانی عادت کنند مرغ‌های با وزن‌های یک کیلو و 200 تا یک کیلو و 400 گرم را مصرف کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی یادآور شد: برای افزایش صادرات به سایر کشورها، اندازه مرغ‌های تولیدی در داخل کشور بسیار مهم است.
رکنی تأکید کرد: در سال گذشته رکورد تولید و مصرف مرغ در کشور وجود داشت، به‌گونه‌ای که حدود 150 هزار تن صادرات داشتیم.

سیر صعودی صادرات تخم‌مرغ در هفت ماهه اخیر
وی اظهار داشت: در هفت ماهه نخست سال جاری، سیر صعودی صادرات حداقل در محصول تخم‌مرغ به ثبت رسیده است و در مرغ نیز با بهینه کردن سایز و شرایط تولید خواهیم توانست حضور پررنگ‌تری در بازارهای صادراتی داشته باشیم.
رکنی از مزیت ایران در تولید دام سبک خبر داد و گفت: دام زنده تولیدشده در کشور پتانسیل خوب صادراتی محسوب می‌شود که امسال برای دومین سال متوالی توانستیم گوشت قرمز را در قالب دام زنده کوچک یا دام سنگین را به‌صورت گوشت آماده‌شده صادر کنیم.
وی همچنین افزود: در محصول مرغ، تخم‌مرغ و شیر در سال‌های گذشته صرفاً صادرکننده بودیم و در بخشی از گوشت قرمز واردات انجام می‌شد، اما توانستیم به سمت بی‌نیازی از واردات پیش رویم.

قیمت کنونی شیرخام، هزینه‌های دامداران را پوشش نمی‌دهد، اما بهتر از گذشته است!
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به پرسش دوم ایانا درباره قیمت جدید شیر که برای نخستین بار به صورت دستوری تعیین شده و از امروز یکم دی ماه لازم الاجراست و البته مورد انتقاد برخی کارشناسان صنعت شیر، از جمله حسین چمنی نیز قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرده که 100 تومان باید به قیمت شیرخام خریداری‌شده افزوده شود و کارخانه‌ها نیز محصول نهایی تولیدشده را با شش درصد افزایش عرضه کنند.
رکنی ادامه داد: در سال گذشته قیمت یک‌هزار و 440 تومانی برای هر کیلوگرم شیرخام به تصویب رسیده بود، اما متأسفانه با این قیمت هیچ‌گاه انجام نشد و به‌طور متوسط قیمت یک‌هزار و 200 تا یک‌هزار و 250 تومان اعمال می‌شد و بر اساس بخشنامه جدید، شاهد آن هستیم که قیمت شیر خام به یک‌هزار و 300 تا یک‌هزار و 350 تومان افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: درست است که قیمت فوق هزینه‌های دامداران را پوشش نمی‌دهد، اما شرایط فعلی بهتر از گذشته برای دامداران دنبال می‌شود.
رکنی در پایان یادآور شد: در پروسه فرآوری هزینه‌هایی اعمال می‌شود که باید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان شرایط فعلی را بررسی کند و در قیمت نهایی محصول، تجدیدنظر کند./