Share/Save/Bookmark
۱ نظر
 
دوشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۳۴
کد مطلب : 4244
 

مهندس كيوان خاوري
آشنايي با داکسی سایکلین
 
آشنايي با داکسی سایکلین

داکسی سایکلین نوعی آنتی بیوتیک از دسته تتراسایکلین می‌باشد. این دارو به فرمول C22H24N2O8, HCl, ½ C2H6O, ½ H2O ودارای وزن ملکولی ۵۱۲٫۹ است. این دارو دارای حلالیت بالا در چربی است ولی دارای تمایل اندکی در باند شدن به کلسیم سرمی است.
داكسي سايكلين آنتی بیوتیکی از دسته تتراسایکلین ها ست و و بر علیه طیف وسیعی از باکتریهای گرم مثبت . گرم منفی باکتریهای بی هوازی و ارگانیسمهای دیگر مانند ریکتزیا ها وکلامیدیا اسپیروکت و اکتینومایست موثر است.

تتراسایکلین ها معمولا روی اکثر باکتریهای گرم مثبت موثر تر از باکتریهای گرم منفی هستند . تتراسایکلین ها معمولا روی اکثر باکتریهای در حال رشد سریع اثر می کنند .

(اثر باکتریواستاتیک ) و با غلظت های نسبتا زیادتر باکتریسید هستند . حساسیت یک باکتری خاص نسبت به هر یک از تتراسایکلین ها مشابه است .

باکتریهایی که حساسیت زیادی نسبت به تتراسایکلین ها دارند عبارتند از : استرپتوکوکسی بتا همولیتیک . استرپتوکوکسی غیر همولیتیک . کلستریدیا . بروسلا . هموفیلوس و کلبسیلا .

باکتریهایی که بطور متوسط به تتراسایکلین ها حساسیت دارند مشتملند بر : کورینه باکتریوم . اشریشیاکلی . پاستورلا . سالمونلا و باسیلوس آنتراسیس .

باکتریهایی که نسبتا به تتراسایکلین ها مقاومت نشان می دهند عبارتند از : پروتئوس . پسودوموناس . آئروباکتر آئروجنز . شیگلا . استرپتو کوکوس فیکالیس .

مکانیسم اثرداکسی سایکلین هم بر اساس ممانعت از سنتز پروتئین باکتری در حال رشد با اتصال به تحت واحد s30 ریبوزوم باکتری است .

نیمه عمر داکسی سایکلین در سرم خون 5/19 ساعت است . پس از مصرف خوراکی در سراسر بدن منتشر شده و در کلیه .کبد . طحال و ریه بالاترین غلظت را دارد .

بیش از 30% داکسی سایکلین بدون تغییر از طریق مدفوع دفع می گردد وبا باند شدن با پروتئین های پلاسما بطور قابل برگشت براحتی منتشر می گردد . داکسی سایکلین توسط کبد از خون خارج شده و در صفرا و پارانشیم کبدی با غلظت زیادی یافت می شود .

دفع دارو بطور عمده توسط کلیه ها است .

موارد مصرف: داكسي سايكلين در پيشگيري و درمان CRD ،كلي باسيلوز،مايكو پلاسموز و ساير بيماري هاي ناشي از ميكرو ارگانيسم هاي حساس به اين آنتي بيوتيك تجويز مي گردد.
 
ميزان وروش مصرف: در طيور گوشتي 0/5 تا 1 ميلي ليتر از دارو در يك ليتر آب آشاميدني به مدت 3 تا 5 روز متوالي .
  •در طيوري كه تخم آنها به مصرف انسان مي رسد نبايد استفاده گردد. 

تداخلات دارويي: مصرف داكسي سايكلين با كاتيون هاي 2 ظرفيتي و 3 ظرفيتي باعث كاهش در جذب داكسي سايكلين و يا ساير داروهايي كه حاوي اين كاتيون ها هستند مي گردد.مسهل هاي نمكي و يا ديگر داروهاي خوراكي كه حاوي كاتيون هاي آلومينيوم،كلسيم،منيزيم،روي و بيسموت معمولاً با تداخلات بيشتري همراه هستند.توصيه مي گردد 1تا 2 ساعت قبل يا بعد از محصولات حاوي كاتيون داده شود.
 
زمان پرهيز از مصرف: مصرف دارو در طيور 5 روز قبل از كشتار بايد قطع شود.
 
شرايط نگهداري: •در جاي خشك وخنك و دور از نور آفتاب نگهداري شود. •از يخ زدگي دارو جلوگيري شود. •دور از دسترس اطفال نگهداري شود.
 

۱۳۹۱-۰۴-۰۹ ۱۰:۴۲:۵۷
از اطلاعاتتون متشکرم.به امید سلامتی انسانها و جانوران و گیاهان.