Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب : 10590
 

استقبال انجمن ملی طیور از ورود شرکت پشتیبانی امور دام به بازار بین‌المللی
کنترل و تنظیم بازار محصولات پروتئینی به‌ویژه مرغ، دیگر با روش‌های سنتی گذشته کاربردی ندارد؛ بنابراین باید فکر تازه‌ای برای آن اندیشید.
مرجع : ایانا
 
استقبال انجمن ملی طیور از ورود شرکت پشتیبانی امور دام به بازار بین‌المللی
دبیر انجمن ملی طیور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: از تصمیم جدید شرکت پشتیبانی امور دام مبنی بر ورود به بازار صادراتی گوشت مرغ، به شدت استقبال می‌کنیم.

سعید اصغری‌فرد با اشاره به انباشتگی موجود در بازار مرغ کشور افزود: اکنون بهترین راهکار برای کاستن فشار بازار، اوج گرفتن منحنی صادرات است. اگر این اتفاق بیفتد، مسلماً مرغداران به خصوص واحدهای کوچک رونق گرفته و دیگر رو به تعطیلی نخواهند رفت.

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۷۱ هزار تن گوشت مرغ با هماهنگی اتحادیه مربوطه از کشور صادر شد و ۹۰ درصد آن به عراق رفت، خاطرنشان کرد: بنابراین باید این بازار را در دست نگه داشت و شرکت پشتیبانی هم لازم است در این امر به صنعت یاری رساند.

به گفته دبیر انجمن ملی طیور، البته صادرات جوجه یک‌روزه و تخم‌مرغ نطفه‌دار به کشورهایی مانند عراق که پتانسیل تولید ندارند، توجیه اقتصادی نخواهد داشت؛ به همین دلیل بهتر است این دو محصول به کشورهای همسایه شمالی ایران ارسال شود.

اصغری‌فرد معتقد است: شرکت پشتیبانی امور دام کشور با در اختیار داشتن سردخانه و انبار و همچنین برخورداری از حمایت‌های دولتی، می‌تواند در امر صادرات به شدت موفق بوده و بار بزرگی را از دوش بازار آشفته مرغ داخلی بردارد، البته به شرطی که این صادرات استمرار داشته و هر ساله بخش قابل توجهی از تولید داخل را به کشورهای مختلف صادر کند؛ با ورود این شرکت، می‌توان به بازارهای دیگری مانند یمن و سوریه نیز چشم داشت.

وی تصریح کرد: تا به حال، شرکت پشتیبانی با خرید و توزیع مرغ در بازار داخل، بدون هماهنگی با اتحادیه و تشکل‌های زیرمجموعه، بازار را با مشکلات فراوانی همراه می‌کرد، اما اکنون با ورود این نهاد به بازارهای بین‌المللی، اتفاقات خوبی در تولید مرغ و گشایش بازار خواهد افتاد.

لازم به ذکر است که مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام پیش از این در گفت‌وگو با ایانا اعلام کرده بود که از ابتدای سال جاری، خرید مرغ برای توزیع در بازار داخل متوقف شده و این شرکت صرفاً با هدف صادرات، از مرغداران مرغ می‌خرد.