Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۳
کد مطلب : 10193
 

سهم قابل توجه مصرف مرغ در تالارهای عروسی کشور/ الگوی مشخصی برای تولید مرغ در کشور نداریم
متأسفانه در بخش جوجه‌ریزی و تولید گوشت مرغ الگوی مشخصی وجود ندارد، در حالی که نیاز مصرف داخل کشور 90 میلیون جوجه‌ریزی در ماه است، حدود 120 میلیون جوجه‌ریزی انجام می‌شود که یک دوره آن اضافی است.
مرجع : ایانا
 
سهم قابل توجه مصرف مرغ در تالارهای عروسی کشور/ الگوی مشخصی برای تولید مرغ در کشور نداریم
رئیس اتحادیه پرنده و ماهی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: از 40 روز گذشته یعنی از زمان آغاز ایام محرم و صفر، قیمت مرغ با کاهش روبه‌رو بوده است، به‌گونه‌ای که در حال حاضر از هر کیلوگرم شش‌هزار و 800 تومان (با افت یک‌هزار و 400 تومانی)، به پنج‌هزار و 400 تومان رسیده است.
مهدی یوسف‌خانی افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ کشتار در خرده‌فروشی‌ها به‌طور میانگین پنج‌هزار و 400 تومان است که پیش‌بینی می‌شود این کاهش همچنان ادامه داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: در اواسط ماه صفر یعنی 10 روز آینده، بر اساس پیش‌بینی‌ها، قیمت مرغ افزایش پیدا می‌کند، تا جایی که هر کیلوگرم آن به‌طور متوسط از شش‌هزار و 500 تا هفت‌هزار تومان کمتر نخواهد بود.
یوسف‌خانی ادامه داد: ایام محرم و صفر باعث قطع عروسی‌ها و میهمانی‌ها شده است و تالارها که یک‌پنجم مصرف مرغ کشور را از آن خود کرده بودند، در این مدت با کاهش تقاضا روبه‌رو بوده‌اند.
وی تصریح کرد: متأسفانه جوجه‌ریزی‌ها همچنان ادامه داشت تا جایی که باعث شد که قیمت مرغ از افت یک‌هزار و 400 تومانی برخوردار باشد.
رئیس اتحادیه پرنده و ماهی یادآور شد: نذورات مردم تأثیر زیادی بر قیمت مرغ نداشت، اما جشن‌ها و اعیاد و تالارهای عروسی می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت مرغ داشته باشد.
یوسف‌خانی تأکید کرد: قیمت سایر گوشت‌ها همچون بوقلمون و سایر پرندگان یک‌بیستم مصرف را شامل می‌شود؛ بنابراین بازار آنها نوسان زیادی ندارد.
وی اظهار داشت: قطع صادرات مرغ در روزهای اخیر دست‌به‌دست کاهش مصرف داده و بدین‌ترتیب وضعیت مرغ را در چنین شرایطی قرار داده است.
یوسف‌خانی همچنین گفت: متأسفانه هنوز الگوی مشخصی برای تولید مرغ در کشور تدوین نشده و لازم است وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان دامپزشکی کشور و اتحادیه مرغداران گوشتی، برنامه‌ای را تدوین کنند که مرغداران این‌چنین ضرر و زیان نبینند.

جوجه‌ریزی‌ها به چهار دوره کاهش یابد
رئیس اتحادیه پرنده و ماهی افزود: در حال حاضر هر مرغداری به‌طور متوسط پنج دوره جوجه‌ریزی دارد، در حالی که با توجه به مصرف و مقداری که برای صادرات در نظر گرفته شده، لازم است جوجه‌ریزی‌ها به بیش از چهار دوره نرسد.
وی خاطرنشان کرد: ماهانه 110 تا 120 میلیون جوجه‌ریزی انجام می‌شود، این در حالی است که این تعداد با توجه به مصرف داخلی باید به 90 میلیون قطعه برسد.
یوسف‌خانی ادامه داد: اگر وزارت جهاد کشاورزی برنامه مشخصی را در این باره ترتیب ندهد، همچنان تولیدکنندگان دچار ضرر و زیان خواهند شد.

بازار کم‌نوسان ماهی در آذرماه، هر کیلوگرم آزاد دزفولی 7500 تومان
رئیس اتحادیه پرنده و ماهی درباره قیمت ماهی در بازار تصریح کرد: در فصل زمستان قیمت ماهی نسبتاً مناسب بود و نوسانات کمی داشت، به‌گونه‌ای که هر کیلوگرم ماهی شیر جنوب به‌طور متوسط 22 هزار تومان، ماهی کپور 12 هزار تومان و قزل‌آلا 15 هزار و 500 تومان خرید و فروش شد که البته قیمت تعیین‌شده با توجه به وزن‌های آنها متفاوت است.
وی یادآور شد: قیمت تیلاپیای چینی در بازار به‌طور متوسط 19 هزار تومان، سفید پرورشی یا آمور 16 هزار تومان، ماهی آزاد دزفولی هفت‌هزار و 700 تومان، ماهی حلوای سیاه 24 هزار تومان، ماهی هامور جنوب 24 هزار تومان و ماهی شیر نیزه‌ای در بازار با قیمت 12 هزار تومان فروخته شد.
یوسف‌خانی در پایان تأکید کرد: امیدواریم که برای مرغ الگوی مناسبی ترتیب داده شود تا بدین‌ترتیب تولیدکنندگان دچار ضرر و زیان نشوند و مردم نیز از کاهش این محصول پروتئینی در مضیقه قرار نگیرند./