Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۱۱
کد مطلب : 9102
 

نمی‌توانیم ادعا کنیم در تولید مرغ خودکفا هستیم
مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: باید با استفاده از کشاورزی علم‌ محور بهره‌وری را بالا برد و موجب ارتقای عملکرد این بخش شد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
نمی‌توانیم ادعا کنیم در تولید مرغ خودکفا هستیم
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه‌خوزستان- محمدرضا جهان‌سوز در همایش منطقه‌ای تخصصی کشت ذرت که در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در بخش کشاورزی مشکلات جدی وجود دارد. در خصوص محصول گندم برخلاف آمارهایی که میزان وابستگی گندم به واردات را صفر نشان می‌دهند پنج تا هفت میلیون تن واردات گندم داشته‌ایم که این رقم نشان‌هنده مشکلات و مسائلی است.

وی افزود: به دلیل این‌که بخش عمده‌ای از غذای طیور را ذرت و کنجاله سویا تهیه می‌شود نمی‌توانیم ادعا کنیم در تولید گوشت مرغ خودکفا هستیم. همچنین طبق آمارهای سال گذشته حدود هشت میلیارد دلار واردات محصولات اساسی کشاورزی داشته‌ایم.

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور تصریح‌ کرد: نرخ رشد جمعیت در کشور به شدت در حال کاهش است و این امر موجب پیرشدن جمعیت می‌شود که در نهایت کاهش رشد اقتصادی را درپی دارد. از آن جاکه سیاست‌های کلان در این راستا است که جمعیت جوان حفظ شود و حفظ جمعیت جوان نیز به معنی افزایش جمعیت است پس نیاز ما به محصولات غذایی بیشتری است.

جهان‌سوز ادامه‌داد: امنیت غذایی دارای سه رکن اساسی دسترسی به غذا، فراهمی غذا و استفاده از غذا است و وجود داشتن غذا به معنی توان استفاده نسیت زیرا اگر مردم قدرت خرید نداشته باشند بهره‌وری از غذا با زمانی که موادغذایی کافی وجود نداشته باشد فرقی نمی‌کند.

وی خاطرنشان‌کرد: باید از توان آموزشی و ترویجی کشور استفاده کرد و با یک حرکت مشترک با سازمان جهاد کشاورزی بسته‌های علمی در خصوص محصولات کشاورزی را به مرحله اجرایی شدن رساند.