Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۳
کد مطلب : 9337
 

تعاونیهای پرورش طیور،ظرفیتی مناسب برای تامین گوشت سفید و تخم مرغ در کشورهستند
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: تعاونی های پرورش طیور، ظرفیتی مناسب برای تامین گوشت سفید و تخم مرغ در کشور محسوب می شوند زیرا این صنعت می تواند فرصت های شغلی زیادی در کشور ایجاد کند.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
تعاونیهای پرورش طیور،ظرفیتی مناسب برای تامین گوشت سفید و تخم مرغ در کشورهستند
غلامحسین حسینی نیا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: هم اکنون تعداد 2 هزار تعاونی پرورش مرغ گوشتی با عضویت 16هزار و 164 نفر و اشتغالزایی 13هزار و 424 نفر و همچنین تعداد 184 تعاونی مرغ تخم گذار با عضویت یکهزار و 500 نفر و اشتغالزایی یکهزار و 348 نفر در سراسر کشور در حال فعالیت می باشند.

وی ادامه داد: از مجموع 1.9 میلیون تن تولید گوشت سفید، 215 هزار تن معادل بیش از 11 درصد و همچنین از مجموع 686هزار تن تولید تخم مرغ کشور 54 هزار و 880 تن معادل هشت درصد توسط شرکتهای تعاونی پرورش مرغ گوشتی و تخم گذار تولید می شود.

به گفته این مقام مسئول، مهمترین راهکارهای ارتقا کمی و کیفی این دسته از تعاونی ها را واگذاری تدریجی امور تصدیگری طیور به تشکلها، پرداخت تسهیلات بانکی با بهره پائین و دوره بازپرداخت طولانی، خرید تضمینی گوشت مرغ و حمایت از تولیدکنندگان در مراحل بحرانی و همچنین نوسازی و بازسازی ماشین آلات و ساختمانهای واحدهای تولیدی با تأمین اعتبارات با سود کم بیان کرد.

حسینی نیا مهمترین مسائل و مشکلات تعاونی های یادشده را عدم وجود تشکیلات منسجم که تولید را از ابتدا تا انتهای آن راهبری و سازماندهی نماید، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش جهت تهیه و توزیع نهاده های مورد نیاز اعضا، تعدد مراجع تصمیم گیری و سیاستگذاری در صنعت طیور، نوسانات شدید قیمت نهاده ها و مواد اولیه تولید و عدم توانایی تهیه نهاده ها توسط تولیدکنندگان و همچنین نوسانات قیمت گوشت مرغ عنوان کرد.

وی افزود: لایحه جامع منابع طبیعی، آیین نامه اجرایی بندج ماده 11 ماده واحده قانون بودجه سال 93،تصویب نامه کالاهای مشمول تنظیم بازار از جمله مهمترین طرحها و لوایح در دست بررسی و اقدام برای حل مسایل و مشکلات این تعاونیها است.