Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۶
کد مطلب : 9832
 

عرضه مرغ منجمد در ماه مبارک رمضان متوقف شود
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور قیمت فعلی مرغ زنده را پائین تر از قیمت تمام شده تولید دانست و گفت: انتظار می رود برای ماه مبارک رمضان شرکت پشتیبانی امور دام مرغ منجمد به بازار عرضه نکند تا قیمت ها متعادل شود.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
عرضه مرغ منجمد در ماه مبارک رمضان متوقف شود
عظیم حجت درخصوص پیش بینی وضعیت بازار مرغ درماه مبارک رمضان، افزود: به طور حتم میزان تقاضای گوشت مرغ در ماه مبارک رمضان افزایش می یابد که این امر می تواند در متعادل سازی قیمت واقعی این محصول موثر واقع شود.

وی اظهار داشت: البته مرغ تولیدی کشور بیش از نیاز داخلی است و مشکلی در تامین مرغ مورد نیاز ماه رمضان نداریم بنابراین انتظار می رود قیمت این محصول به قیمت واقعی خود یعنی مرغ زنده به 4500 تا 4700 تومان و برای گوشت مرغ به 7 تا 7500 تومان برسد که این امر به مدیریت شرکت پشتیبانی امور دام بستگی دارد.

به گفته وی، درحالی که هماکنون قیمت میانگین کشوری هرکیلوگرم مرغ زنده بین 3950 تا 4 هزار تومان و قیمت گوشت مرغ بین 5800 تا 6200 تومان به فروش می رسد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون به غیر از 1.5 ماه پایانی سال 93، مرغداران روی هر کیلوگرم مرغ تولیدی ضرر و زیان می دادند، گفت: ادامه روند فعلی به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نخواهد بود زیرا اگر قیمت ها بیش از حد کاهش یا افزایش یابد هیچ یک به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نخواهد بود.

وی اضافه کرد: امیدواریم شرکت پشتیبانی امور دام برای متعادل سازی بازار مرغ در ماه مبارک رمضان با مدیریت و دقت بیشتری وارد عمل شود و با جلوگیری موقتی عرضه مرغ منجمد به بازار از ضرر تولیدکنندگان جلوگیری کند.

وی اظهارداشت: در همین راستا انتظار می رود تا شرکت پشتیبانی امور دام تا رسیدن مرغ به قیمت واقعی خود وارد بازار نشود تا بازار برای تولیدکنندگان به شرایط عادی بازگردد.

وی گفت: در صورتی که قیمت مرغ از نرخ واقعی خود فراتر رفت این شرکت وارد عمل شود و به عرضه مرغ منجمد بپردازد تا قیمت ها در بازار متعادل شود.

به گفته حجت، ادامه روند فعلی می تواند در کوتاه مدت باعث خروج بخش زیادی از تولیدکنندگان مرغ گوشتی از چرخه تولید شود.

وی ادامه داد: سال گذشته شرکت پشتیبانی امور دام بخش قابل توجهی گوشت مرغ مازاد بر نیاز مصرف را از تولیدکنندگان خریداری و ذخیره سازی کرده است.

وی گفت: ورود شرکت پشتیبانی امور دام به بازار ماه مبارک رمضان و عرضه مرغ منجمد فضای بازار را شکننده تر خواهد کرد و به طور حتم نرخ این محصول بیش از پیش افت خواهد داشت.

افت قیمت مرغ زنده در مناطق جنوبی کشور
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی افزود: در حال حاضر قیمت مرغ زنده در مناطق جنوبی کشور نسبت به مناطق مرکزی و شمالی از افت بیشتری برخوردار بوده و با قیمت تمام شده تولید فاصله زیادی دارد.

وی اظهار داشت: در حالی که قیمت واقعی مرغ زنده در مناطق جنوبی کشور حدود 4300 تا 4500 تومان است، هر کیلوگرم مرغ زنده 3500 تا 3600 تومان عرضه می شود.

حجت یکی از عوامل تاثیرگذار برقیمت تمام شده گوشت مرغ را نرخ جوجه یک روزه دانست و گفت: طی یکی، دو ماه گذشته قیمت جوجه یک روزه حدود 1500 تومان بوده اما به تازگی به کمتر از 1000 تومان کاهش یافته است.

وی ادامه داد: البته تولیدکنندگان مرغ گوشتی از کاهش قیمت جوجه یکروزه استقبال نمی کنند زیرا با کاهش قیمت، تولید جوجه نیز کاهش می یابد که همین باعث افزایش مجدد قیمت تمام شده تولید خواهد شد.

به گفته وی، در حال حاضر بیش از 2 میلیون تن گوشت مرغ توسط 24 هزار واحد مرغداری گوشتی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.

وی افزود: از این تعداد 20 هزار واحد مرغداری گوشتی دارای پروانه تولید بالای 10 هزار قطعه هستند.