Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
کد مطلب : 11137
 

برای تنظیم بازار مرغ در کشور هیچ برنامه‌ای وجود ندارد
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت مرغ تا مرز 9 هزار تومان برای هر کیلوگرم گفت: در کشور برای تنظیم بازار مرغ هیچ برنامه‌ای وجود ندارد و مقصر گرانی کنونی قیمت مرغ، دولت است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
برای تنظیم بازار مرغ در کشور هیچ برنامه‌ای وجود ندارد
عباس پاپی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش بیش از حد واحدهای مرغداری در سطح کشور اظهار کرد: در کشور ما ظرفیت تولید بسیار بیشتر از نیاز داخلی ایجاد شده است و در برنامه‌ریزی‌ها برای این مازاد عرضه، هیچ تدبیری اندیشیده نشده است. بنابراین ظرفیت تولید مرغ کنونی بیش از نیاز کشور است و از سوی دیگر نیز هیچ برنامه‌ای برای صادرات مرغ وجود ندارد.

وی افزود: متاسفانه در دوره‌های مختلف همین معضل ظرفیت زیاد تولید مرغ که منجر به مازاد عرضه می‌شود، با اعمال کاهش جوجه ریزی و تولید، باعث موارد متعددی از شکست قیمت مرغ شد که مرغداران را متضرر می‌کرد. بنابراین مرغداران ناچار به کاهش جوجه‌ریزی می‌شدند که این امر باعث کاهش تولید مرغ در دوره بعد و به تبع آن افزایش قیمت مرغ می‌شد.

پاپی‌زاده تصریح کرد: زمانی ‌که مرغداران از شرایط تولید مرغ به اندازه ظرفیت اسمی واحد خود، ناامید می‌شوند، جوجه‌ریزی را کاهش می‌دهند و به تبع افزایش قیمت شدید را به دنبال دارد و مقصر این افزایش قیمت نیز دولت است زیرا دولت باید در زمان وجود مازاد عرضه مرغ در سطح کشور به این موضوع ورود و اقدام به خریداری و انبار مازاد مرغ بازار کند تا در دوره گرانی و کاهش عرضه مرغ این ذخایر را وارد بازار و به نوعی تنظیم بازار را انجام دهد.

وی افزود: وقتی که دولت چنین اقدامی را انجام دهد به صورت اتوماتیک قیمت و تولید مرغ متعادل می‌شود. نوسانات سینوسی قیمت مرغ، مردم را دچار آسیب می‌کند زیرا در دوره‌های گرانی قیمت مرغ برخی از مردم توانایی خریداری مرغ را ندارند و در دوره‌های ارزانی نیز به علت مازاد عرضه بسیار زیاد، تمام مرغ موجود در بازار خریداری نمی‌شود.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: قیمت مرغ در دوره‌های گذشته منطقی، معقول و متعادل نبود. یعنی کفاف تمام هزینه‌های تولید را نمی‌داد و اساساً مرغداران را از تولید معادل ظرفیت اسمی منصرف می‌کرد.

پاپی‌زاده با بیان این‌که خریداری شرکت پشتیبانی امور دام پوشش تمام مازاد مرغ موجود در بازار را نمی‌دهد. گفت: بنابراین دولت باید به این مساله ورود کند تا تعادلی میان قیمت و عرضه مرغ ایجاد شود و زمانی که تولید مرغ بیش از نیاز داخلی است، با برنامه‌ریزی این مازاد عرضه، صادر شود و زمان کمبود مرغ در بازار ذخایر گذشته جهت تنظیم بازار در میان مردم توزیع شوند.

وی با اشاره به جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: توضیحات معاون وزیر، اعضای کمیسیون را قانع نکرد. تنظیم بازاری که مجلس در خصوص مرغ از وزارتخانه می‌خواهد، در کشور بدرستی اجرا نشده و اقدامات انجام‌شده در خصوص صنعت مرغ شرایط نامناسب کنونی را پدید آورده است.

پاپی زاده با اشاره به لزوم کاهش قیمت نهاده‌های تولید مرغ گفت: ماشین‌آلات و تکنولوژی 30 درصد واحدهای مرغداری کشور، فرسوده و قدیمی هستند. در حالی‌که به روز کردن ماشین‌آلات فرسوده در مرغداری‌ها حداقل باعث کاهش 20 درصدی هزینه تولید مرغ می‌شود و اکنون واحدهای مرغداری به علت داشتن تکنولوژی قدیمی با بازده بسیار پایین فعالیت دارند.