Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۰
کد مطلب : 10714
 

بی برنامگی ، زنگ خطر ورشکستگی صنعت مرغداری مازندران
نوسان قیمت ناشی از نبود برنامه ریزی برای تنظیم بازار و صادرات ، فرسودگی مرغداری ها و افزایش قیمت تمام شده ، در تنگنای رکود اقتصادی و کاهش نقدینگی ، زنگ ورشکستگی مرغداران مازندرانی را به صدا درآورده است .
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
بی برنامگی ، زنگ خطر ورشکستگی صنعت مرغداری مازندران
مازندران با داشتن دو هزار و 300 واحد مرغدارای دارای مجوز و تولید 150 تا 160 هزار تن گوشت سفید(مرغ) حدود 10 درصد از نیاز کشور به این مواد پروتینی را تامین می کند که با ظرفیت های در اختیار توانایی تولید 30 تا 40 درصد نیاز کشور را دارد.
اگرچه در روزهای اخیر تا حد زیادی قیمت مرغ افزایش داشته و به قیمت 40 تا 45 هزار ریال درب مرغداری ها رسید، ولی همچنان این گونه نوسان قیمتی ، سرمایه گذاری جدید برای این صنعت را با ابهام مواجه می کند.
مرغداران مازنی نبود برنامه ریزی مناسب برای تنظیم بازار، قرار نگرفتن تولید گوشت مرغ در سبد کالاهای صادراتی و کاهش تقاضا برای خرید در برابر افزایش عرضه را دلیل اصلی نوسان قیمتی و رو به ورشکستگی رفتن این صنعت می دانند.
دراین استان افزون بر 40 هزار نفر در مرغداری ها به کار اشتغال دارند.
استاندارمازندران گفت که این استان 11 درصد تولید مرغ کشور را برعهده دارد و با ظرفیت های موجود می تواند 20 تا 25 درصد نیاز ملی را تامین کند.
ربیع فلاح افزود : صنعت مرغداری در این استان از صنایع راهبردی است که نوسان قیمت آینده این صنعت را با خطر مواجه می کند.
استاندارمازندران مهم ترین مشکل در حوزه صنعت مرغداری در این استان را افزایش قیمت نهاده ها، کموبد نقدینگی و کاهش قیمت گوشت سفید در بازار اعلام کرد.
وی اضافه کرد : در این استان کارگروه ساماندهی تولید، عرضه و صادرات مرغ تشکیل می شود تا بتواند بخشی از مشکلات مرغداران را رفع کند.
رئیس اتاق بازرگانی مازندران هم نوسان قیمت مرغ را ناشی از افزایش میزان تولید و کاهش تقاضا دانست و راهکار غلبه بر این نوسان را صادرات گوشت مرغ اعلام کرد.
عبدالله مهاجر گفت که دولت با پرداخت یارانه برای صادرات مرغ ، می تواند با کاهش قیمت تمام شده عرصه را برای ورود گوشت مرغ به بازارهای صادراتی بخصوص روسیه باز کند.
به گفته وی در شرایط فعلی به دلیل گرانی قیمت مرغ تولیدی در کشور امکان صادرات این محصول به روسیه با وجود حذف ترکیه از بازار این کشور امکان پذیر نیست.
وی قیمت هرکیلوگرم گوشت مرغ را در کشور روسیه به پول رایج کشورمان حدود 45 تا 50 هزار ریال اعلام کرد.
مدیرکل جهادکشاورزی مازندران هم گفت که این استان ظرفیت تامین 40 درصد از نیاز کشور به گوشت سفید را دارد و زیرساخت برای این بخش وجود دارد. دلاورحیدرپور افزود : در شرایط فعلی مرغداری های مازندران با نصف ظرفیت خود فعالیت دارند و نوسان قیمت نیز فشار بر مرغداران را افزایش داد.
وی راهکار برون رفت صنعت مرغداری از وضعیت فعلی را پرداخت یارانه به مرغداران دانست و گفت اگر دولت اعتباری را که برای تنظیم بازار مرغ در کشور در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام قرار می دهد به مرغداران پرداخت کند، این صنعت می تواند با صادرات مشکلش را حل کند.
براساس آمار رسمی ، دولت در سال گذشته دو هزار میلیارد ریال برای خرید مرغ مازاد در بازار در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهادکشاروزی قرار داد.
رئیس هیات مدیره مرغداران ایران هم بالا بودن قیمت نهایی تولید مرغ را دلیل اصلی خروج مرغ از سبد صادراتی دانست.
عطاء الله حسن زاده گفت که مرغداران برای اجرای طرح صادرات گوشت سفید به خارج ،نیاز به دریافت مشوق های صادراتی از سوی دولت دارند که رایزنی برای این کار درحال انجام است.
وی میزان پرداخت مشوق صادراتی را برای هر کیلوگرم گوشت مرغ را بین چهار تا پنج هزار ریال اعلام کرد و گفت دولت اگر یک سال مشوق صادراتی به مرغداران پرداخت کند ، آنان می توانند با کاهش هزینه های جانبی ، قیمت ها را برای صادرات تنظیم کنند.
رئیس هیات مدیره مرغداران ایران افزود : دولت در شرایط فعلی حداقل دو هزار میلیارد ریال اعتبار در سال صرف تنظیم بازار مرغ می کند ، در حالی که با پرداخت این اعتبار در قالب تسهیلات بانکی ارزان قیمت و بلند مدت به صنعت مرغداری می تواند مشکل این صنعت را رفع کند.
بر اساس آمارهای رسمی 24 هزار واحد مرغداری دارای مجوز رسمی با تولید سالانه دو میلیون تن گوشت سفید در کشور فعالیت دارد که ظرفیت نهایی این واحد تا دو میلیون و 500 هزار تن قابل افزایش است.
گزارش از حسین فلاحتی