Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۱
کد مطلب : 10560
 

۲۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در سطح مرغداری‌های کرمان انجام شد
رئیس بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور دامپزشکی استان کرمان از بیش از ۲۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در سطح مرغداری‌های استان کرمان خبر داد .
مرجع : خبرگزاری مهر
 
۲۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در سطح مرغداری‌های کرمان انجام شد
مهدی یزدانپناه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با فعال شدن سامانه پایش و مراقبت از بیماری‌های طیور، کلیه مراحل پرورشی اعم از جوجه ریزی، واکسیناسیون، بروز بیماری و درمان در این سامانه ثبت و آنالیز می‌شود و بر همین اساس در سال گذشته ۲۰ میلیون و ۱۱۱ هزار و ۶۷۰ قطعه مرغ در سطح مرغداری‌های استان پرورش داده شد.

وی گفت: گوشت مرغ به عنوان گوشت سفید، یکی از اقلام پرمصرف خانوارها محسوب شده و رعایت نکات بهداشتی– قرنطینه ای علاوه بر تأمین اصولی این نیازمندی می‌تواند نقش مهمی در افزایش تولید و جلوگیری از ضررهای اقتصادی ناشی از عدم رعایت این نکات و درنتیجه بروز بیماری‌های فراگیر و مرگ و میر بالا در سطح مرغداری‌ها شود.

یزدانپناه تاکید کرد: رعایت دقیق دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی در کلیه مراحل پرورش اعم از خرید جوجه، حمل و نقل جوجه‌ها، ایجاد سالن‌های پرورش بهداشتی، واکسیناسیون و درمان جوجه‌ها، علاوه بر تضمین موفقیت فعالیت اقتصادی خود، در تهیه گوشت مرغ سالم، با کیفیت و بهداشتی برای مصرف عموم مردم سهیم باشند.

رئیس بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی استان کرمان عدم رعایت فاصله در جوجه ریزی، جوجه ریزی بیش از ظرفیت یا عدم توجه به زیرساخت‌های بهداشتی را سه عامل مهم شیوع بیماری‌ها در مرغداری‌ها دانست و تصریح کرد: پرورش‌دهندگان طیور باید ضمن توجه دقیق به ظرفیت مرغداری‌ها به فاصله بین جوجه ریزی‌ها نگاهی کارشناسانه داشته باشند.

وی از مرغداران خواست به‌منظور حفظ سرمایه خود و جلوگیری از زیان‌های اقتصادی نکات بهداشتی را جدی بگیرند و با اجرای دقیق برنامه واکسیناسیون از شیوع بیماری جلوگیری کنند.