Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب : 10767
 

تاثیر سوء ریزگردها بر مرغداری‌ها
مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به تاثیر ریزگردها بر طیور، به مرغداران توصیه کرد: علائم مشکلات تنفسی را جدی گرفته و تحت نظر کلینیک‌های دامپزشکی از داروهای گیاهی بازکننده برونش و ریه‌ها استفاده کنند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
تاثیر سوء ریزگردها بر مرغداری‌ها
شهرام قنبری توصیه‌های فنی و بهداشتی را در خصوص ریزگردها به مرغداران داشت و با اشاره به اینکه رعایت مسائل فنی و بهداشتی توسط مرغداران ضروری است، گفت: وضعیت جوی منطقه از نظر میزان بالای ریزگردها نامطلوب بوده و این امر باعث بروز مشکلات تنفسی عدیده‌ای برای طیور پرورشی می‌شود.


قنبری با بیان اینکه برای کاهش اثرات منفی ریزگردها مرغداران باید اقداماتی را انجام دهند، افزود: این اقدامات شامل بررسی قسمت هوادهی سالن‌ها و پدها و یا پوشال است که کاملا مرطوب باشند.


مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ادامه داد: سالن‌های پرورش مرغ باید از میزان رطوبت کافی برخوردار باشند، در غیر اینصورت باید رطوبت را بالا برده و از این طریق اثرات ریزگردها را کاهش داد.


وی، دیگر اقدام را کاهش جوجه ریزی کمتر از ظرفیت واحد و یا تخلیه تعدادی از پرندگان سالن که به وزن مناسب رسیده‌اند عنوان کرد و افزود: این اقدام باعث کاهش تراکم سالن می‌شود.


مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: بهره‌برداران علائم مشکلات تنفسی در طیور را جدی گرفته و تحت نظر کلینیک‌های دامپزشکی از داروهای گیاهی بازکننده برونش و ریه‌ها استفاده کنند. بهره‌برداران مرغداریهای گوشتی و تخم‌گذار در صورت بروز بیماری و تلفات غیرعادی باید حتماً شبکه‌های دامپزشکی را مطلع کنند.