Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب : 9849
 

مردم از خرید طیور زنده خودداری کنند
سازمان دامپزشکی طی اطلاعیه‌ای از مردم خواست به منظور جلوگیری از شیوع آنفلونزای پرندگان از خرید طیور زنده خودداری کنند، زیرا بازارچه‌های عرضه پرندگان زنده به عنوان مهم‌ترین منبع شیوع بیماری مطرح هستند.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
مردم از خرید طیور زنده خودداری کنند
در پی دریافت گزارش تلفات غیرعادی طیور بومی (مرغ و اردک) در روستایی در استان مازندران، کارشناسان سازمان دامپزشکی کشور با حضور در محل و اعمال ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای به منظور جلوگیری از گسترش آلودگی، نسبت به انجام نمونه‌برداری‌های لازم و معدوم سازی طیور مبتلا و تلف شده به شیوه بهداشتی، اقدام وعملیات پاکسازی و ضدعفونی را انجام دادند.

در همین راستا سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد:با توجه به اینکه براساس نتایج آزمایشگاهی نوع بیماری، آنفلوانزای (تحت تیپ H۵N۱) تشخیص داده شده و با توصیه‌های سازمان دامپزشکی، همکاری مردم و دستگاه‌های ذیربط از شیوع بیماری جلوگیری شده است نظر به اینکه بازارچه‌های عرضه پرندگان زنده به عنوان مهم‌ترین منبع شیوع بیماری مطرح است. از کلیه مردم تقاضا می‌شود، جداً از خرید طیور زنده از این بازارچه‌ها خودداری نمایند.

برای پیشگیری لازم است مدیریت واحدهای پرورش طیور صنعتی نیز با تشدید ضوابط بهداشتی – قرنطینه‌ای نسبت به محافظت گله‌‌های خود اقدام نمایند. در همین ارتباط تقاضا دارد درصورت مشاهده هرگونه تلفات غیرعادی در پرندگان موضوع را به نزدیکترین شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع دهید.

در این اطلاعیه آمده است: مصرف گوشت طیور و تخم مرغ که در مراکز مجاز درسراسر کشور عرضه می‌شود، هیچ گونه مخاطره‌ای برای مصرف کنندگان ندارد.