Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب : 11054
 

صادرات بیش از 59 تُن پا و پنجه مرغ به ویتنام/ صادرات 5 هزار کیلوگرم پر مرغ به ارمنستان
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی از صادرات 59 هزار و 500 کیلوگرم پا و پنجه مرغ به ویتنام خبر داد.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
صادرات بیش از 59 تُن پا و پنجه مرغ به ویتنام/ صادرات 5 هزار کیلوگرم پر مرغ به ارمنستان
امیرحسین بهداد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: در نیمه نخست امسال در سه فقره گواهی صادرات 59 هزار و 500 کیلوگرم پا و پنجه مرغ از استان آذربایجان‌شرقی به کشور ویتنام صادر شده است.

وی افزود: در همین مدت 5 هزار و 500 کیلوگرم پر مرغ طی یک فقره گواهی صادراتی از تبریز به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.

بهداد از صادرات 10 هزار و 130 کیلوگرم شاه میگو طی سه فقره گواهی صادراتی از ایران به کشور ارمنستان خبر داد و گفت: در این مدت 5 هزار کبک نیز از این استان به ارمنستان صادر شده است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به اهمیت بسیار بالای بیماری تب مالت اشاره کرد و اظهار داشت: این بیماری مشترک بین انسان و دام بومی کشور ما بوده و سالانه هزاران نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند و به سرمایه‌های دامی کشور نیز زیان‌های جبران‌ناپذیری را وارد می‌کند.

وی گفت: سازمان دامپزشکی کشور برای کنترل بیماری تب مالت در سه محور گام بر می‌دارد اولین مورد واکسیناسیون جمعیت دامی است که در طول سالیان اخیر میزان واکسیناسیون افزایش قابل توجهی داشته است که برای اولین بار پس از پنج سال با کاهش 25 درصدی موارد مبتلا به بیماری تب مالت در جوامع انسانی روبه‌رو بودیم که این مسئله رابطه مستقیمی با میزان واکسیناسیون دام‌ها دارد به طوری‌که ما در سال 94 حدود 2 میلیون و 500 هزار راس دام را در مقابل این بیماری واکسینه کرده‌ایم و این نتایج درخشان به دست‌ آمد.

بهداد، دومین گامی که سازمان دامپزشکی کشور در روند کنترلی بیماری تب مالت بر می‌دارد را تست و حذف دام‌های بیمار عنوان کرد.

وی گام سوم را بحث آموزش جمعیت هدف اعلام کردکه روستائیان، دامداران و عموم مردم را شامل می‌شود که از طریق رعایت شرایط بهداشتی و مصرف فرآورده‌های خام دام بهداشتی و پاستوریزه است و باید این فرهنگ‌سازی‌ها انجام شود.