Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۰
کد مطلب : 10460
 

در مرغداری‌های گیلان از داروهای انسانی ‌استفاده نمی‌شود
‌رییس انجمن صنفی مرغداران گیلان گفت: استفاده داروهای انسانی در مرغداری ها فقط یک طنز بی‌مزه و حرفی کاملا بی‌ربط است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
در مرغداری‌های گیلان از داروهای انسانی ‌استفاده نمی‌شود
حبیب اسدالله نژاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، گفت: به هیچ وجه در مرغداری‌های گیلان از داروهای انسانی برای مرغ‌ها استفاده نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه خرید و مصرف داروهای انسانی در مرغداری‌ها اصلا صرفه اقتصادی ندارد،اضافه کرد: کسی که مدعی مصرف داورهای انسانی در مرغداری‌ها است، باید مستند حرف بزند.

خبر استفاده داورهای انسانی در مرغداری‌ها به نفع مافیا‌ست

اسدلله نژاد خاطرنشان‌کرد: در کشور مافیای زیادی داریم که وقتی منافع‌شان در خطر می‌افتد، به هر نیرنگی می‌خواهند خود را در بازارها سرپا نگه دارند و انتشار خبر دروغ مصرف داورهای انسانی در مرغداری‌ها فقط جهت نگرانی مردم از مصرف مرغ داخلی انجام شده است.

رییس انجمن صنفی مرغداران گیلان با بیان اینکه کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه داروهای دام و طیور و واکسن‌ها پیشرفت قابل توجهی در جهان داشته است و از نظر تامین دارو برای مرغداران با هیچ کمبودی مواجه نیست‌، گفت: مرغداران گیلان برای خرید و تامین داروهای مورد نیازشان با هیچ کمبودی مواجه نیستند و لزومی هم ندارد که به خرید داروهای انسانی برای درمان مرغ فکر کنند.

اسدالله نژاد تصریح کرد:مطرح کردن مصرف داورهای انسانی برای مرغ بیشتر شبیه یک طنز بی مزه است تا یک حرف جدی.

سازمان غذا و دارو ‌به مساله رسیدگی کند

وی تاکید کرد: از سازمان غذ و دارو انتظار داریم که به این مساله برخورد جدی داشته باشند تا نگرانی‌های مرغداران و مردم هر چه سریعتر رفع شود.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، امیررضا بیدگلی نایب‌رئیس انجمن صنفی واردکنندگان داروهای دامپزشکی مدعی شده است که هنوز دسته‌ای از داروهای انسانی در برخی مرغداری‌های کشور استفاده شده که این مسئله در بلندمدت می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری برای سلامت جامعه در پی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در فصول سرد سال استفاده از دارو در مرغداری‌ها افزایش می‌یابد، افزود: طیف زیادی از آنتی‌بیوتیک‌های انسانی در واحدهای پرورشی به مصرف می‌رسد که به‌دلیل ماندگاری چنین داروهایی در گوشت مرغ، کم‌کم مقاومت ویروس‌ها نسبت به این داروها افزایش یافته و دیگر مصرف دارو در انسان هیچ تأثیری نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر گوشت چنین مرغ‌هایی به مصرف انسانی هم نرسد، به‌دلیل رشد سویه‌های مختلف ویروس‌های مقاوم، باز هم عوارض سوء آن نصیب جامعه خواهد شد که گریز از آن اجتناب‌ناپذیر است.

تخلفات داروهای انسانی شمال کشور

به گفته این دامپزشک، اگر سری به داروخانه‌های انسانی شمال کشور بزنیم، به‌راحتی می‌توانیم تخلفات مختلفی را در این ارتباط مشاهده کنیم که در این زمینه سازمان غذا و دارو باید پاسخگو باشد.

بیدگلی درباره دلیل وجود چنین معضلی تصریح کرد: اگرچه قیمت پایین این داروها در داروخانه‌های انسانی برای مرغدار وسوسه‌کننده بوده و ممکن است گروهی از آنها برای کمتر شدن هزینه‌هایشان دست به چنین کاری بزنند، اما نبود نظارت کافی بر داروخانه‌ها مهم‌تر از وسوسه‌ای است که مرغدار را درگیر می‌کند. به عبارتی متولیان کنترل داروخانه‌های انسانی موظفند تا با فروشندگان داروهای فله‌ای بدون نسخه پزشک، برخورد کرده و به آنها اجازه این کار را ندهند که متأسفانه اقدامی اساسی در این زمینه انجام نمی‌شود.