Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۱
کد مطلب : 10181
 

نگرانی از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک در مرغداری‌ها
رسول دیناروند،‌ رئیس سازمان غذا و دارو، با ابراز نگرانی از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک در مرغداری‌ها، اظهار کرد: براساس جدیدترین مطالعاتی که دراین‌باره صورت گرفته، آمارها نشان می‌دهد کشور ما در مصرف آنتی‌بیوتیک در مقایسه با کشورهای غربی آمار بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است و این نشان می‌دهد که هنوز بیماری‌های عفونی در کشورمان وجود دارد.
مرجع : ایانا
 
نگرانی از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک در مرغداری‌ها
تسنیم: رسول دیناروند،‌ رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: مصرف غیرمنطقی آنتی‌بیوتیک می‌تواند بسیار آسیب‌زا باشد و ریشه آن نیز نشأت‌گرفته از تجویزهای غیرمنطقی است. همچنین استفاده بی‌حد و اندازه آنتی‌بیوتیک در مرغداری‌ها نیز به این مشکل دامن زده است به‌طوری‌که براساس گزارشات علمی در کشور چین، مقاومت به آنتی‌بیوتیک گزارش شده است و دلیل آن مصرف بیش از اندازه آنتی‌بیوتیک در مرغداری‌ها بوده که باعث جهش ژنتیکی شده است. رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: مقاومت باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند مشکلات زیادی را دربر داشته باشد و اگر روند مصرف آنتی‌بیوتیک در کشورمان همچنان به این صورت ادامه یابد ممکن است با نتایج خطرآفرینی مواجه شویم.
دیناروند درباره برخورد با پزشکانی که بی‌رویه آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند، گفت: این مسئله یک جرم نیست، بحث آموزش مطرح است؛ ما نیز در اولویت‌های پیشگیری‌مان برای تجویز غیرمنطقی آنتی‌بیوتیک مفاد آموزشی را لحاظ کرده‌ایم.
وی در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره سرنوشت کمبود سرم در کشور، عنوان کرد: این کمبود مربوط به هفت ماه پیش بود و هم‌اکنون این مشکل وجود ندارد، ولی ریشه این مشکل نیز در گذشته به آن دلیل بود که برخی فراورده‌ها را بیمارستان‌ها توزیع نمی‌کردند و بیمار باید از داورخانه تهیه می‌کرد؛ بنابراین از زمانی که بیمارستان‌ها موظف به تأمین این‌گونه فراورده‌ها از جمله سرم شدند دیگر لازم نیست برخی از این سرم‌ها در داروخانه‌ها توزیع شود.
رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: بنابراین در دو ماه اخیر نمونه‌هایی از این کمبودها به ما گزارش شد و وقتی بررسی کردیم متوجه شدیم برخی بیمارستان‌ها به دلیل بدهی به شرکت‌های پخش دارو تعاملاتشان دراین‌باره مختل شده بود. درحالی‌که هیچ‌گاه نباید مباحث مالی در روند تأمین دارو و فراورده‌های آن اختلال ایجاد کند. این مسئله را به شرکت‌های پخش گزارش کردیم. دیناروند در توضیح مشکلی که در شبکه‌های اجتماعی درباره سوختگی یک کودک بر اثر پوشک عنوان شده است نیز گفت: مسئله سوختگی را تأیید نمی‌کنیم، زیرا متأسفانه خبرهایی غیرموثق در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود که نباید آنها را باور کرد. بنابراین این را که گفته شده پوشک باعث سوختگی نوزادی شده است، تأیید نمی‌کنیم.