داخلی     آرشيو گزارش تصويری    
Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۱۶
کد مطلب : 114
 

به همت سازمان دانشجويان جهاد دانشگاهي علوم پزشكي شهيد بهشتي؛
سمينار آنفلوآنزاي نوع A و راهكارهاي پيشگيري برگزار شد
سمينار علمي بررسي وضعيت علمي آنفلوآنزاي نوع A و راهكارهاي پيشگيري آن توسط جهاد دانشگاهي علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
سمينار آنفلوآنزاي نوع A و راهكارهاي پيشگيري برگزار شد
سمينار علمي بررسي وضعيت علمي آنفلوآنزاي نوع A و راهكارهاي پيشگيري آن توسط جهاد دانشگاهي علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر حسين حاتمي، رييس دانشكده بهداشت و عضو كميته كشوري آنفلوآنزاي نوع A، در دومين سمينار جامعه و چالش‌هاي بهداشتي آن، با اشاره به جدي بودن شيوع آنفلوآنزاي نوع آ در جامعه، گفت: اين بيماري پديده نوظهوري است كه مي‌بايست با رويكردهاي نوين بدان نگريسته شود.

وي گفت: كشفيات جديد و پديده‌هاي نوظهور، نام‌ها و اصطلاحات جديدي را مي‌طلبند. از زمان ابداع و به كارگيري واژه‌هاي نگران كننده نوپديدي و بازپديدي بيماري‌هاي ابولا، هانتا، نيپا، ايدز، HIV، سل مقاوم، سارس (SARS) حدود سه سال و بيماري آنفلوآنزاي پرندگان، آنفلوآنزاي نوع آ و عليرغم اين كه طي دهه‌هاي اخير،‌ده‌ها واژه مرتبط با نوپديدي به قاموس طب و بهداشت،‌اضافه شده، واژه اميدبخش ناپديدي بيماريهاي عفوني، فقط در يك مورد يعني آبله تحقق پيدا كرده است. البته در مورد اخير هم با توجه به اينكه ممكن است اين بيماري به عنوان يك سلاح بيولوژيك، مورد استفاده جنگ افزاري قرار گرفته و در زرادخانه‌هاي نظامي قدرت‌هاي بزرگ، نگهداري شده باشد نمي‌توان قاطعانه بر ناپديدي آن پافشاري كرد. واقعيتي كه حاكي از عدم رهايي انسان از چنگال عوامل عفونت زاي قديمي و قرار گرفتن او در محاصره عوامل عفونت زاي نوظهور است.

وي در ادامه به ارايه تعريف و ذكر چند مثال از واژگان نوپديدي، ‌بازپديدي و ناپديدي پرداخت و گفت: ‌بيماريهاي نوپديد آن دسته از بيماريهاي عفوني هستند كه بروز آنها در طي سه دهه گذشته افزوده شده و يا در آينده‌اي نزديك رو به افزايش خواهد گذاشت و خود شامل بيماريهايي است كه اخيرا در تمام يا گوشه‌اي از جهان، پديدار شده و يا در مناطقي كه قبلا وجود نداشته، حادث شده‌اند كه عمده‌ترين مثال آن ايدز و سارس است.

دكتر حاتمي اظهار داشت: بيماريهاي بازپديد آن دسته از بيماريهاي عفوني هستند كه در مناطق تحت كنترل، مجدد طغيان كرده‌اند. نظير بيماري سل كه طي چند سال اخير به علت غفلت از ادامه فعاليت‌هاي كنترلي و احساس امنيت كاذب ناشي از اين پندار كه اقدامات كنترلي قبلي، تاثير دائمي به جا گذاشته است. در بعضي از كشورها مجددا بر ميزان بروز آن افزوده شده و مثلا در ايالات متحده طي سالهاي 1992-1985 حدود 20 درصد افزايش يافته و همه‌گيري ديفتري كه به علت آشفتگي‌هاي اقتصادي – اجتماعي در شوروي سابق، مجددا مسئله ساز شده است. عواملي نظير تراكم
احتمال داده مي‌شود كه منشا ويروس H1N1‌ سال 1918 يك پرنده وحشي بوده باشد ولي منشا قطعي آن ناشناخته مانده است.
جمعيت، مهاجرت انسان‌ها، تغيير در تعادل اكولوژيك تحت تاثير پديده E1 Nino و ساير حوادث جوي، تسهيل در تكثير حشرات ناقل و مخازن حيواني، ‌مهاجرت حيوانات و پرندگان، افزايش بيماريهاي مشترك، متوقف شدن واكسيناسيون دام‌ها و توسعه بيماري در حيوانات، فراموشي و از قلم افتادگي اجراي بعضي از برنامه‌هاي بهداشتي تحت تاثير استرس ناشي از جنگ و حوادث مشابه و از جمله توقف واكسيناسيون‌هاي رايج، ‌باعث بازپديدي بيماريهايي كه تحت كنترل بوده‌اند، مي‌شود.

وي در ادامه گفت: بيماريهاي ناپديد، آن دسته از بيماريهاي عفوني هستند كه قبلا به فراواني وجود داشته ولي در حال حاضر يا كاملا ريشه‌كن شده و يا به سرعت در دست حذف و ريشه‌كني هستند. علاوه بر اين، بيماري‌هايي نظير پوليوميليت، جذام، دراكونكوليازيس، اونكوسركيازيس و شاگاس نيز كانديد «ناپديدي» هستند.

اين متخصص بيماريهاي عفوني در ادامه با اشاره به تاريخچه و نحوه انتقال بيماري آنفلوآنزاي نوع آ بعنوان يك بيماري بازپديد گفت: ابتلا به اين نوع آنفلوآنزا در اوايل امسال، براي نخستين بار در مكزيك مشاهده شد و پس از آن نيز در ايالت‌هاي جنوبي ايالات متحده، مواردي مشابه گزارش شد. تعداد كشته شدگان و مبتلايان اين بيماري در مكزيك در فاصله كوتاهي به هزاران نفر رسيد و بانك جهاني براي مقابله با اين بيماري 225 ميليون دلار در اختيار دولت مكزيك قرار داد.

وي همچنين يادآور شد: اولين بار در جهان، بيماري آنفلوآنزاي نوع آ در سال 1918 و 1919 گزارش شد كه دنيا درگير جنگ جهاني اول بود. موارد مشكوك در ابتدا در اسپانيا ديده شدند اما سپس آمريكا نيز به ويروس اين بيماري آلوده شد و در نتيجه 500 نفر قرباني آن شدند. بعدها بروز آلودگي آنفلوآنزا در خوك‌ها در ويسكانسين در 1988 ميلادي مشاهده شد كه منجر به چندين آلودگي در انسانها شد. اگرچه اين حالت منتج به اپيدمي آنفلوآنزاي خوكي نشد.

دكتر پيتر كوان، استاد همه‌گير شناسي و بهداشت عمومي در كالج دام پزشكي دانشگاه ايالتي كاروليناي شمالي معتقد است؛ H1N1 به نام آنفلوآنزاي اسپانيايي نيز شناخته مي‌شود، به علت شيوع يك ويروس متفاوت كه در سال 1918 پديدار شد و باعث از بين رفتن تعداد قابل توجهي از خوك‌ها و انسان‌ها شد و به همين دليل در آغاز «آنفلوانزاي خوكي» ناميده شد.

احتمال داده مي‌شود كه منشا ويروس H1N1‌ سال 1918 يك پرنده وحشي بوده باشد ولي منشا قطعي آن ناشناخته مانده است. آنفلوآنزاي اسپانيايي تا 50 ميليون نفر را در سراسر جهان به هلاكت رساند كه نزديك به نيمي از آنها جوانان بالغ و سالم بودند.

وي در ادامه به تبيين آثار اقتصادي، ‌اجتماعي و بار مالي بسيار بالاي اين بيماري اشاره و سپس به بررسي اقدامات مثبت صورت پذيرفته توسط وزارت بهداشت، در رابطه با كنترل اين بيماري پرداخت.