Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۷
کد مطلب : 10324
 

سهم ایران در بازار تخم مرغ عراق به 65 درصد افزایش یافت
مسئول دفتر تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت، رقبای ایران در صادرات تخم مرغ به عراق را به ترتیب ترکیه، عربستان، اوکراین و رومانی اعلام کرد و گفت: 65 درصد از بازار تخم مرغ کشور عراق در دست تجار ایرانی است.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
سهم ایران در بازار تخم مرغ عراق به 65 درصد افزایش یافت
به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، مهدی نجات نیا افزود: در ماه های گذشته با تحریم غیر علنی محصولات ترکیه و عربستان در عراق، سهم صادرات ایران به این کشور افزایش یافته است.
وی گفت: بیشتر مردم عراق، مواد غذایی ایران را بیش از دیگر کشورها حلال می دانند و به موجب اشتراک های مذهبی و فرهنگی، بر سلامت مشروع مواد غذایی ایرانی اطمینان بیشتری دارند.
نجات نیا اضافه کرد: قیمت تمام شده تخم مرغ های ایرانی حدود دو تا سه هزار ریال بیشتر از محصولات ترکیه است که یکی از دلایل آن حمل منقطع و تعهد فروش تا لب مرزهای مشترک ایران و عراق گزارش شده است.
وی با بیان اینکه کشورمان سالیانه بیش از 150 هزار تن مازاد تولید دارد، گفت: این رقم در ماه های گرم سال بیشتر می شود.
نجات نیا افزود: پیش از این تخم مرغ های ایران به صورت پیله وری، خرد و پراکنده به کشورهای همسایه صادر می شد؛ در حال حاضر روزانه بیش از 400 تن تخم مرغ با وزن متوسط 60 تا 65 گرم، از مرزهای مختلف ایران به بازار کشور عراق صادر می شود که برابر استانداردهای عراق باید دارای تاریخ انقضای حد اکثر سه ماهه باشد و با کامیون های سردخانه دار حمل شود.
رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق افزود: بیشترین تخم مرغ در ایران در استان های آذربایجان شرقی، قزوین، البرز، تهران، مشهد، قم و اصفهان تولید می شود که از روند صادراتی مناسبی برخوردارند.
نجات نیا گفت: هم اکنون قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ ایران در کارخانه 43 هزار و 500 ریال است که خوشبختانه در سراسر کشور تقریبا قیمت یکسان است؛ این محصولات با احتساب حدود چهار هزار ریال هزینه بسته بندی و حمل تا مرز و دو هزار و 500 ریال هزینه ترخیص گمرک ایران در نقطه صفر مرزهای غربی ایران، هر کیلوگرم 50 هزار ریال برای صادرات به عراق عرضه می شود.
به گزارش ایرنا، پیش از این نیز نشست مشترک دفتر امور تجاری عراق با کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار ایران با موضوع راهکارهای افزایش و ثبات سهم بازار ایران در عراق برگزار شد.
ایجاد کنسرسیوم جامع صادراتی تخم مرغ ایران، ثبت برند ملی تخم مرغ ایران در بازار عراق، برقراری سریع حمل یکسره تا مقاصد مختلف در عراق، ایجاد پایگاه مشترک صنعت دام و طیور صادراتی ایران در عراق، اجاره سردخانه مرکزی برای دپوی تخم مرغ های ایرانی در بغداد، اعطای تسهیلات 100 میلیارد ریالی به صندوق حمایت از صنعت طیور کشور، کمک به کاهش قیمت تمام شده تخم مرغ های ایرانی در بازار عراق و تبلیغ سراسری تخم مرغ های ایرانی در بازار عراق از جمله راهکارهای ارائه شده در این نشست بود.