Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۹
کد مطلب : 11413
 

تداوم توزیع مرغ منجمد با هدف تنظیم بازار پروتئین در استان کردستان
معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از تداوم توزیع مرغ منجمد با هدف تنظیم بازار مصرف پروتئین خبر داد و گفت: هیچ مشکلی برای تامین و توزیع مرغ منجمد در سطح استان نداریم.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
تداوم توزیع مرغ منجمد با هدف تنظیم بازار پروتئین در استان کردستان
خالد جعفری روز یکشنبه در جلسه تنظیم بازار با موضوع قیمت مرغ با اشاره به اینکه تعیین نرخ واقعی گوشت مرغ منوط به سیاستگذاری های سازمان صنعت، معدن و تجارت است، اظهار کرد: جهاد کشاورزی موظف به حمایت از تولید کنندگان و نظارت بر روند کشتار مرغ است.
وی با بیان اینکه افزایش نرخ عرضه مرغ گرم نباید با نرخ در استان های مجاور از جمله کرمانشاه اختلاف زیادی داشته باشد، افزود: همزمان با افزایش قیمت مرغ، تقاضا نیز افزایش می یابد.
جعفری تاکید کرد: شرکت پشتیبانی جهاد کشاورزی با هدف حمایت از واحدهای مرغداری و مصرف کنندگان اقدام به خرید مرغ تولید داخل استان و عرضه آن به صورت منجمد متناسب با نیاز مصرف کننده از طریق فروشگاه های زنجیره ای می کند.
به گفته وی، قیمت هر کیلوگرم گوشت منجمد مرغ در درب سردخانه در شهرستان های سنندج و مریوان 53 هزار ریال و در سایر شهرستان های استان با نرخ هر کیلوگرم 58 هزار ریال به مصرف کنندگان عرضه می شود.
وی هزینه تمام شده هر کیلوگرم مرغ منجمد در استان را 73 هزار ریال اعلام کرد و گفت: دولت 20 هزار ریال بابت هر کیلوگرم گوشت مرغ منجمد یارانه پرداخت می کند تا در نهایت مصرف کننده مرغ را با قیمت کمتر خریداری کند.
جعفری با بیان اینکه کشتارگاه های مرغ استان ظرفیت تولید 16 هزار قطعه مرغ را در ساعت دارند، اضافه کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال جاری 80 هزار تن گوشت مرغ در استان کردستان تولید شود.
وی میزان تولید گوشت مرغ در استان کردستان طی سال گذشته را 75 هزار تن اعلام کرد و یادآور شد: از این میزان گوشت تولیدی 40 هزار تن در داخل استان مصرف شد و حدود 35 هزار تن نیز به سایر استان های کشور صادر شده است.
معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به تعداد 730 واحد مرغ گوشتی فعال در استان، گفت: این واحدها از ظرفیت 14 میلیون و 500 هزار قطعه در هر دوره برخوردار هستند که ظرفیت تولید سالانه آن به 58 میلیون قطعه می رسد.
وی سپس کیفیت کشتار مرغ در هفت کشتارگاه استان را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: کشتارگاه های مرغ استان بروز و مجهز به سردخانه و امکانات بسته بندی و از کشتارگاه های خاص کشور است.
به گزارش ایرنا، در این نشست مشکلات کشتارگاه های گوشت مرغ استان با حضور نمایندگان استانداری، صنعت، معدن و تجارت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هر کدام از مسئولان کشتارگاه های گوشت مرغ به بیان مشکلات و مسائل خود پرداخته و خواستار افزایش نرخ مرغ شدند.
هفت کشتارگاه در استان کردستان وجود دارد که از این تعداد 6 کشتارگاه فعال است، کردستان در زمینه تولید مرغ گوشتی در غرب کشور رتبه نخست و در سطح کشور رتبه 9 را دارا است.