داخلی     آرشيو خبر     مصاحبه ها
Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۲
کد مطلب : 6534
 

شروط موفقيت در مصاحبه‌هاي شغلي
ترجمه: سارا جمال آبادي
مرجع : راسخون
 
شروط موفقيت در مصاحبه‌هاي شغلي
30 ثانيه اول را جدي بگيريدبا مصاحبه‌کننده خود به گرمي و با لبخند سلام و احوا‌ل‌پرسي کنيد و ارتباط چشمي برقرار کنيد. سعي کنيد هنگامي که او شما را از اتاق پذيرش به اتاق مصاحبه راهنمايي مي‌کند، گپ کوتاهي با او داشته باشيد. ليز اندرسون که سال‌ها در زمينه مديريت نيروهاي انساني فعاليت کرده، مي‌گويد: «هميشه اول بايد خودتان را باور کنند، بعد حرف‌ها و توانايي‌هاي‌تان را. 30 ثانيه اول هر مصاحبه، زماني است که مصاحبه‌کننده به طور ناخودآگاه تصميم مي‌گيرد آيا به شما علاقه‌اي به عنوان همکار دارد يا خير؛ آيا شما با گروه آنان جور خواهيد شد يا نه؟!»

آماده باشيد

سابقه شغلي و آگهي استخدامي مورد نظرتان را کمي قبل از مصاحبه مرور کنيد. آيا تحقيقات‌تان درباره پيش‌زمينه جايي که مي‌خواهيد در آن فعاليت کنيد، کامل است؟ در حال حاضر، اکثر شرکت‌هاي دولتي و خصوصي سايت دارند. پس شما هم سايت شرکت مورد نظر را بازبيني کنيد يا بروشورهاي آن را بررسي کنيد. شايد سوالاتي درباره حقوق و مسايل ديگر داشته باشيد که بهتر است براي اين سوال‌ها قبل از مصاحبه جواب پيدا کنيد. مطمئن شويد تحقيقات‌تان درباره کار مورد نظر کامل و درست است.

پرت و پلا نگوييد

به سوالات منطقي و کامل پاسخ دهيد، حتي اگر لازم است دقايقي سکوت کرده و افکارتان را جمع‌بندي کنيد. اندرسون پيشنهاد مي‌کند: «گاهي خوب است بگوييد که براي پاسخ دادن به سوال‌تان اجازه بدهيد کمي فکر کنم»؛ اين روش بهتر از اين است که جواب عجولانه بدهيد و بعدش پشيمان شويد.

کم‌‌گوي و گزيده‌گوي

بيشتر آگهي‌هاي استخدامي توانايي‌هايي را که مدنظر دارند در آگهي خودشان ليست مي‌کنند. پس اين کاملا به شما بستگي دارد که چه مثال‌هايي را بياوريد تا به آنها ثابت کنيد شما توانايي‌هاي مدنظر آنها را داريد. آماده باشيد درباره مهارت‌ها و تجربيات و دانش و توانايي‌هاي‌تان صحبت کنيد و در آخر هم سه توانايي اصلي‌تان که به آگهي ربط دارد را بگوييد و درباره آنها توضيح کامل و مناسبي بدهيد. حواس‌تان باشد که از زياده‌روي در توضيح و حرف زدن بپرهيزيد.مثبت حرف بزنيد
مصاحبه‌کننده‌هاي شما به اين فکر خواهند کرد که کار کردن با شما چگونه است. آنها دوست دارند صحبت‌هاي شما درباره رييس و همکاران قبلي‌تان و اينکه چگونه درباره آنها حرف مي‌زنيد را بشنوند. آنها کساني را براي همکاري دوست دارند که از چالش‌ها لذت ببرند و براي کار کردن مشتاق باشند.

زبان بدن‌تان را فراموش نکنيد

فقط اين مهم نيست که چه مي‌گوييد. اين که چگونه آن را بيان مي‌کنيد هم مهم است. در طول مصاحبه دست به سينه و لم داده ننشينيد و به سقف زل نزنيد! درست روبه‌روي مصاحبه‌کننده بنشينيد و سعي کنيد به خوبي ارتباط چشمي با او برقرار کنيد. از حرکات دست‌تان استفاده کنيد و وقتي مي‌خواهيد نکته مهمي را بگوييد کمي به جلو خم شويد. خيلي‌ها نمي‌توانند فکر کنند و هم‌زمان حرکات بدن‌شان را نيز کنترل کنند، پس به اين دليل است که شما بايد براي اين نوع بيان – حرکت بدن و زبان- آماده باشيد تا از ديگر مصاحبه‌شونده‌ها متفاوت به نظر برسيد.

منتظر غيرمنتظره‌ها باشيد

ممکن است مصاحبه‌کننده شما بخواهد حالت تدافعي شما را بشکند. يک بررسي نشان مي‌دهد که 90 درصد کارفرمايان ناگهان يک سوال آزاردهنده مي‌پرسند و اين غيرممکن است که بتوان همه سوالات را پيش‌بيني و براي آنها برنامه‌ريزي کرد اما مي‌توان تا حدودي آنها را پيش‌بيني کرد: «نظر شما در باره فلان حادثه چيست؟ شما عضو چه گروهي هستيد؟ و ...» به هر حال سعي کنيد که آرام باشيد و خودتان را کنترل کنيد. اگر لازم بود از مصاحبه‌کننده‌تان بخواهيد سوال‌اش را دوباره تکرار کند ولي هرگز سوال‌ها را سرسري رد نکنيد. جواب ندادن بهتر از بي‌اعتنايي به سوال‌ها است.
متبسم و پرانرژي باشيداز خودتان انرژي نشان دهيد و شوخ‌طبع باشيد و لبخند بزنيد. جين‌اسميت، (متخصص رفتارشناسي اجتماعي) مي‌گويد: «مثبت و مشتاق بودن بسيار موثر است.» از مصاحبه‌کننده خود سوالاتي درباره خودشان و مسايل مربوط به حرفه‌شان بپرسيد.
درباره چيزهايي که مطمئن نيستيد، توضيح بخواهيداگر مطمئن نيستيد که منظورشان از سوال چيست، بخواهيد که براي‌تان توضيح دهند و در آخر از آنها بپرسيد آيا چيز ديگري هست که آنها بخواهند بدانند تا شما توضيح دهيد. نترسيد. اگر هم دوست داريد، از آنها بپرسيد آيا در مصاحبه موفق بوده‌ايد يا نه!

خودتان را به آنها يادآوري کنيد

بهتر است انتخاب‌کننده باشيد تا انتخاب شونده. به مصاحبه‌کننده‌تان بگوييد که چرا علاقه داريد در شرکت آنها کار کرده و از اين فرصت شغلي استفاده کنيد. اگر به نظر صميمي مي‌رسند از آنها بخواهيد ايميل‌شان را به شما بدهند و سپس يک ايميل تشکر براي آنها بفرستيد و بگوييد که چه‌قدر از ملاقات با آنها لذت برديد و چه قدر علاقه‌مند به همکاري با آنها هستيد. با نشان دادن امتيازات و برتري‌تان نسبت به ديگران فرصت تازه‌اي براي خود ايجاد کنيد. فراموش نکنيد با دنبال کردن سه عامل «آماده بودن، تمرين کردن و خوب ظاهر شدن» مي‌توانيد خودتان را به گزينه‌اي غيرقابل‌جايگزين تبديل کنيد.

به ظاهرتان اهميت بدهيد

اگرچه عزيزي تن آدمي به لباس زيبا پوشيدن نيست اما منکر اين قضيه هم نبايد بود که پوشش مناسب در ملاقات‌هايي که زمان محدودي دارند و حياتي هستند، بسيار مهم است. شما نه به مهماني مي‌رويد، نه قصد داريد براي خريد به سوپرمارکت سرکوچه برويد. پس پوشش‌تان را با مکاني که قصد رفتن به آنجا را داريد هماهنگ کنيد. در اين زمينه مي‌توانيد از کساني که در آن محل کار مي‌کنند يا کار مي‌کرده‌اند، کمک بخواهيد. شايد گاهي مجبور شويد کمي برخلاف ميل‌تان لباس بپوشيد.
گوگل کارمندانش را چگونه استخدام مي‌کند؟اريك اشميت، مديرعامل گوگل، چندي پيش در مجله نيوزويك، درباره قواعد طلا‌يي كسب‌وكار در گوگل (يكي از برترين شركت‌هاي ديجيتالي جهان) نوشت: «ما کارمندان‌مان را شورايي استخدام مي‌کنيم. كسي كه در گوگل درخواست استخدام مي‌كند بايد 12 مصاحبه شغلي را پشت سر بگذارد تا استعدادها و مهارت‌هايش مشخص شود. هر كدام از اعضاي شورا نظر مي‌دهند و اين موجب مي‌شود استانداردهاي كار ما بالا‌تر رود. درست است كه زمان بيشتري صرف مي‌شود ولي ارزشش را دارد. اگر شما افراد باقابليت را استخدام كنيد، آنها قطعا مهارت خود را به نمايش خواهند گذاشت. ما از ابتدا در گوگل به اين صورت شروع به استخدام كرديم و مبناي كارمان در اين شركت، استخدام كارمندان ماهر و باکيفيت است.»
يکي از اين کارمندان، سرآشپز معروف گوگل، معروف به «چارلي آشپز» است که سال 1999 ميلادي در گوگل استخدام شد. اوايل، او فقط براي 50 کارمند گوگل غذا مي‌پخت اما در ماه مي‌ 2005 او تصميم گرفت رستوران‌هاي زنجيره‌اي ارگانيک را با کمک مالي هنگفت گوگل تأسيس کند و براي اجراي اين تصميم ناچار شد گوگل را ترک کند. او آن موقع براي بيش از 1500 کارمند غذا سرو مي‌کرد. تا زماني که در گوگل بود رابطه نزديکي با کشاورزان و دامداران منطقه داشت و همواره بهترين و تازه‌ترين‌ها را از آنها مي‌خواست و مي‌گفت: «تمام گاوها بايد فقط علف بخورند تا گوشت‌شان کم چربي باشد و تمام ماهي‌ها را بايد با قلاب (و نه با تور) صيد کرد تا مزه بهتري داشته باشند.»